Mehmet Akif Ersoy'un Şiirlerinin Adları

Konusu 'Türkçe edebiyat' forumundadır ve Elif tarafından 10 Mart 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin  Şair Mehmet Akif Ersoy'un şiirlerini topladığı kitaplar

  Mehmet Akif Ersoy'un Şiirlerinin İsimleri

  Akif'in kaleme aldığı bütün eserlerini koyduğu 'Safahat' şiir külliyatının adıdır. Bundan başlayarak diğer kitaplarının da isimleri aşağıda verilmiştir. Safahat’ı oluşturan yedi kitabın mısra sayıları ile eski harflerle yapılmış baskılarının adları şöyle:

  1) Safahat: Siyasal olaylar, mistik duygular, dünyevi görevlerden bahsedilir. 44 şiir, 3084 mısra.

  2) Süleymâniye Kürsüsünde: Süleymaniye Camisi'ne giden iki kişinin söyleşileri ile başlar, kürsüde Seyyah Abdürreşit İbrahim'in konuşturulduğu uzun bir bölümle devam eder. Bir şiir, 1002 mısra.

  3) Hakkın Sesleri: Topluma İslami mesajı yaymaya çalışan on manzumedir. Ateizme, ırkçılığa, umutsuzluğa çatılmaktadır. 10 şiir, 482 mısra.

  4) Fatih Kürsüsünde: Fatih Camisi'ne giden iki kişinin söyleşileri ile başlar, vaizin uzun konuşması ile devam eder. Tembellik, irtica (gericilik), batı taklitçiliği eleştirilir. Bir şiir, 1692 mısra.

  5) Hatıralar:
  Akif'in gezdiği yerdeki izlenimleri ve toplumsal felaketler karşısında Allah'a yakarışını içerir. 10 şiir, 1314 mısra.

  6) Asım:
  Hocazade ile Köse İmam arasındaki konuşmalar şeklinde tasarlanmış tek parça eserdir. Eğitim-öğretim, ırkçılık, savaş vurgunculuğu, batıcılık, gibi pek çok konudan bahseder. Bir şiir, 2292 mısra.

  7) Gölgeler: 1918-1933 arasında yazılmış 41 adet manzumeyi içerir. Herbiri, yazıldıkları dönemin izlerini taşır. Üç tanesi ayet yorumu şeklindedir. 41 şiir, 1374 mısra.