Mehmet Akif Ersoy'un Yaptığı Çalışmalar

Konusu 'Hayat hikayeleri' forumundadır ve Elif tarafından 6 Mart 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin


  Mehmet Akif Ersoy'un Ankara'da Yaptığı Çalışmaları nelerdir?

  Mehmet Akif Ersoy, İstanbul'daki görevinden azledilmeden bir süre önce Anadolu’ya geçti. Ankara’ya geldiği ilk günlerde, Mustafa Kemal, Konya vali vekiline telgraf göndererek Akif’in Burdur milletvekili seçilmesini istemişti. Böylece 1920 -1923 yılları arasında vekil olarak Mecliste yer aldı. Meclis kayıtlarında adı 'Burdur milletvekili ve İslam şairi' olarak geçmektedir.

  Ankara'ya gelir gelmez ona verilen ilk görev, Konya Ayaklanması’nı önlemek için halka öğütler vermek üzere Konya’ya gitmekt. Ancak Konya’da kesin bir sonuca ulaşamadı ve Kastamonu’ya geçti. Halkı düşmana direnişe teşvik için 1920 yılının Kasım ayında Kastamonu’daki Nasrullah Camisi'nde verdiği ateşli vaaz, Diyarbakır’da basıldı ve bütün cephelere dağıtıldı.

  1921'de Ankara'da Taceddin Dergahı'na yerleşen Mehmet Akif, Burdur milletvekili olarak meclisteki görevine devam etmekteydi. O dönemde Yunanlıların Ankara'ya ilerleyişi karşısında meclisi Kayseri'ye taşımak için hazırlık vardı. Bunun bir dağılmaya yol açacağını düşünen Mehmet Akif, Ankara'da kalınmasını, Sakarya'da yeni bir savunma hattı kurulmasını önerdi ve teklifi tartışılıp kabul edildi.Aynı dönemde Milli Eğitim Bakanı Hamdullah Suphi Bey'in ricası üzerine arkadaşı Hasan Basri Bey kendisini ulusal marş yarışmasına katılmaya ikna etti.