Mehmet Nihat Ömeroğlu Kimdir

Konusu 'Hayat hikayeleri' forumundadır ve Yavuz tarafından 30 Kasım 2012 başlatılmıştır.

 1. Türkiye'nin İlk Ombudsmanı Mehmet Nihat Ömeroğlu'nun Hayatı

  Ombudsman Ne Demektir ? Türkiyenin İlk Ombudsmanı Kimdir?

  Ombudsman kelime anlamı aracı kişi demektir. Ombudsman türkçeye yabancı dillerden geçmiştir. İki ayrı kelimeden oluşmuştur. Ombuds İsveç dilinde aracı, arabulucu nitelikli bilir kişi manalarına kullanılmaktadır. Man kelimesi ise adam kişi anlamındadır. Ombudsman diye birleştirildiğinde sözlük anlamı olarak aracı kişi anlamını kazanmaktadır. Ombusaman devlet dairelerinin yada yetkililerinin kanunları uygularken vatandaş hakkında yanlış kararlar vermesi ve adaletsiz davranılması durumunda denetçi olarak konuya müdahil olmaktadırlar. Vatandaşın kamu kurumlarına karşı hak ve özgürlüklerini denetleyen kurumu olmuşoluyorlar.

  Türkiye'de daha önce yapılmayan uygulama 2010 yılında ki referandum neticesinde karara bağlanmıştı. Yapılan anayasal değişiklikler ile önü açılan ombudsmanlık kurumu için ilk seçim Türkiye Büyük Millet Meclisinde yapıldı. Seçim sonucunda Mehmet Nihat Ömeroğlu Türkiyenin ilk ombudsmanı olarak seçilmiştir. Cumhurbaşkanın onayı ve resmi gazetede yayınlanmasının ardından ombudsmanlık görevine başlayacaktır.

  [​IMG]

  Mehmet Nihat Ömeroğlu, 1947 yılında Antakya'da doğmuştur. İlk orta ve lisa eğitimini Antakya'da bitirdikten sonra İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini kazanmıştır. 1971 yılında başarıyla mezun olduğu İstanbul Hukuk Fakültesinden sonra hakim adayı olarak yine doğum yeri olan Antakya'da göreve başlamıştır. Bunun yanısıra Lice, Azdavay, Ulukışla, Enez, Pınarhisar, Gaziantep, Bursa hakimliği ile Adalet Bakanlığı Hukuk ve Ceza İşleri Genel Müdürlüğü görevlerini yapmıştır. Yargıtay üyesi olan Mehmet Nihat Ömeroğlu son olarak Türkiyenin ilk ombudsmanı seçilmiştir.
   

 2. Cevap: Mehmet Nihat Ömeroğlu Kimdir

  chp türkiyenin ilk ombudsmanı seçilen mehmet nihat ömeroğlunun hırant dink cinayeti ve başka davaların sonuçlarını sebep göstererek istifasını istiyor.
   

 3. Cevap: Mehmet Nihat Ömeroğlu Kimdir

  ilkler hep sancılı olur :)