Mehter Nedir Mehterin Tarihi

Konusu 'Osmanlı Tarihi' forumundadır ve Elif tarafından 10 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Mehter Nedir ve Mehterin Tarihçesi

  Müzik sanatını, en ince detaylarına kadar inceleyen dünyanın en eski askeri bandolarından biri olan Mehter'in tarihi 8. yüzyıla dayanmaktadır. 1695'de Sultan 1. Mustafa emrindeki Türk ordusu, Almanlarla Lugoş Ovasında karşılaştı. Bu karşılaşmadan önce Türk hakanı, saba makamında mehter havaları çaldırdı. Savaş alanı mehter nağmeleri ile doldu. Alman komutanı mehter nağmelerinden etkilenerek çevresindekilere şöyle dedi: Duydunuz mu? Bu kadar sene savaşa girdim ancak böyle dehşetli bir nağme duymadım.

  Türk tarihinde en eski kaynaklarından biri olan Orkun kitabelerine kadar uzandığı bilinmektedir. Orhun kitabelerinde Kubürge, Tuğ gibi çalgılardan bahsedilir.11. yüzyılda yazılan ve Türkçenin en eski sözlüğü olan Divanı Lugatit Türk'te de Tuğ kelimesinden bahsedilmektedir.

  Osmanlı Devletinde Tuğ adı Mehter geleneği olarak devam etmiştir. Osmanlı Devletinin kurucularından Osman Gazi'ye 1289'da beylik yetkisi veren Anadolu Selçuklu Hükümdarı Sultan 2. Gıyaseddin Mesud'un gönderdiği hakimiyet sembollerinden boru, davul, sancak,tuğ ve zil de bulunmaktaydı. İşte bu olay Osmanlı İmparatorluğunda Mehterin ilk kuruluşu olarak kabul edildi. Osmanlılar Mehter geleneğini 15. yüzyıldan itibaren büyük bir teşkilat intizam ve musiki kalitesi içinde geliştirmişlerdir.

  Mehter bir teşkilat olarak Alem Emiri adı verilen büyük rütbeli biriyle saraya ve padişaha bağlı resmi bir devlet kuruluşu niteliğinde idi. 16. yüzyıldan itibaren düzenlenen bazı kanunlarla birlikte Mehter, sadece hükümdarların kapısında nevbet vuran bir kuruluş halinden çıkarılarak, askeri devlet teşkilatında görev alan Sadrazam, Vazir ile askeri rütbelerine göre Beylerbeyi ile Sancak beylerine de farklı katlarda sınırlı Mehter kurma izni verildi.
  Mehter musikisi, savaşlarda askerleri canlı ve dinamik havası ile coşturmuş ve düşmanlara korku vermiştir. Mehter ilerleyen dönemlerde Türk zaferlerinin coşkusu ve sevinci haline gelmiştir. 1826'da Sultan II. Mahmud'un Yeniçeri Ocağı'nı kaldırması ile ordunun sembolü durumunda olan mehterhane de kaldırılmıştır. Onun yerine Avrupa devletlerinde olduğu gibi "Askeri Bando" takımı kurulmuştur.