Mekki ve Medeni Surelerin Temel Özellikleri

Konusu 'Ayet ve Hadisler' forumundadır ve Elif tarafından 5 Kasım 2013 başlatılmıştır.

  1. Elif

    Elif Yönetici Admin

    Kur'an-ı Kerim, on üç yılı Mekke ve on yılı Medine'de olmak üzere yaklaşık 23 yılda tamamlanmıştır. 114 surenin bir kısmı Peygamberimiz (s.a.v) Mekke'de iken, bir kısmı da Medine'ye hicretinden sonra indirilmiştir. Ayet ve surelerin Mekki ya da Medeni oluşunda dikkate alınan ölçü hicrettir. Bu sebeple hicretten önce indirilen ayet ve sureler Mekki, hicretten sonra indirilenler de Medeni sayılır.
    Ayetlerin indiği ortam, o anda Müslümanların ve onların karşısındaki toplumların durumunu yansıtır. Bizleri ayetin veya surenin indiği şartlar hususunda fikir sahibi yapar. Bu bakımdan Mekki-Medeni bilgisi, Kur’an’ı daha kolay ve doğru anlamaya katkı sağlayacağı için önemlidir.

    Surelerin Mekki ve Medeni oluşları hakkında Hz. Peygamber’den (s.a.v.) bir açıklama gelmemiştir. Zira onun sağlığında sahabe, Kur’an’ın indirilişinin canlı birer şahidi idiler. Surelerin Mekki mi Medeni mi olduğuna yönelik bilgiler, sahabe ve onların öğrencileri konumundaki tabiundan gelen haberlere dayanmaktadır. Bu bilgiler, surenin indiği ortamın, arka planının tespiti, dolayısıyla surenin daha iyi anlaşılması için önemlidir.