Mendel'in Kalıtıma Kazandırdıkları Nelerdir

Konusu 'Hayat hikayeleri' forumundadır ve Elif tarafından 21 Eylül 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Kalıtımın esaslarını açıklayan ilk bilimsel sonuç Mendel (1860) tarafından ortaya konmuştur. Kalıtımla ilgili çalışmalar 1900 yılından sonra çok artmış ve bu sahada önemli bilgiler elde edilmiştir.Günümüzde genetik bilimin gelişmesi ise, genetik mühendisliği gibi insanlık tarihinde çığır açacak yeni bir bilim dalının doğmasına sebep olmuştur.

  Gregor Johann Mendel, Avusturya'da doğmuş bir bilim adamıdır. Mendel üniversitede matematik ve biyoloji öğrenimi görmüştür. Çalışmasındaki başarısı da matematik bilgisini biyolojiye uygulamasına dayanır. Mendel, kalıtsal maddenin vücut hücrelerinin karışımı olmadığını, tersine çok sayıda ve belli koşullarda değişmeyen birimlerden (gen) ibaret olduğunubu birimlerin dölden döle bağımsız olarak geçtiklerini ve yeni gruplamalar yapabildiklerini ileri sürmüştür.

  Mendel bezelye birkisi üzerinde çalışmalar yapmıştır. Mendel'e göre kalıtsal madde, vücut hücrelerinin değişen bir maddesi değildir. Birçok bağımsız ve belli şartlarda değişmeyen birimlerden ibarettir. Bu birimler (genler) dölden döle üreme hücreleri ile geçer, yeniden gruplandırılır ve böylece biyolojik çeşitlilik ortaya çıkar.

  Mendel'in başarılı olmasının neden; çalışmalarında bezeleyeleri seçmiş olmasındandır. Çünkü bezelyeler, kolay yetiştirilebilir ve bir mevsimde birkaç özellik yönünden farklılık gösterir. Örneğin tohumları sarı ya da yeşil renkli tohum şekli yuvarlak ya da buruşuk olabilir. Meyveleri şişkin ya da buruşuk, gövdeleri ise kısa veya uzundur. Bezelyelerin bu özellikleri Mendel'in çalışmalarında kolaylık sağlamıştır.

  Mendel deneylerinde kullandığı karakter bakımından farklı olan iki ayrı döle ata (ebeveyn) anlamına gelen parental döl (P) bunların çaprazlanmasından elde ettiği döle oğul veya nesil anlamına gelen filial (F) adını vermiştir. Günümüzde genetik çalışmalarında bu kelimelerin baş harfleri kullanılır.