Mengücekler Hakkında Bilgi

Konusu 'Bilgi bankası' forumundadır ve Lavinia tarafından 7 Ocak 2013 başlatılmıştır.


 1. Mengücekliler ile ilgili bilgi

  Mengücekliler ya da Mengüçlü Beyliği, Malazgirt Savaşı’ndan sonra Anadolu’da Erzincan, Kemah, Divriği yörelerinde kurulmuş Türk beyliklerinden birisidir. Bölge itibariyle Gürcüler ve Rumlarla çatışmalara giren beylik bu muharebelerde genellikle başarı kazanmıştır.

  Mengüçlü Beyliği’nin kurucusu Malazgirt Savaşı’na katılan komutanlardan Mengücek Gazi’dir. Mengücekliler Beyliği’nin 1080 yılında kurulduğu kabul edilmektedir. Ibn Bibî Mengücek Gazi’yi Anadolu Selçuklu Devleti’nin kurucusu Kutalmışoğlu Süleyman Şah’ın beyleri arasında sayar. Mengücek Gazi’nin Oğuzlar’ın Kayı, Bayat, Karaevli veya Alkaevli boylarından birine mensup olduğu sanılmaktadır.

  Mengücek Gazi, Anadolu’nun Türklerce fethi sırasında Erzincan, Kemah, Divriği ve Karahisar’ı zaptetmişti. Mengücek Gazi’nin 1118 yılında bir çatışmada vefat etmesiyle yılında Mengücek Gazi’nin oğlu İshak Bey iktidara geldi. İshak Bey beyliğini korumak için Selçuklular, Artuklular ve Danişmendliler ile mücadele etti. Fakat Artuklu Belek tarafından mağlup edildi.

  İshak Bey 1142′de ölünce beylik ikiye ayrıldı. Oğullarından Davud, Kemah ve Erzincan’da, Süleyman ise Divriği’de kendi beyliklerini ilan ettiler. Bunun ardından Erzincan kolu ve Divriği kolu olmak üzere ikiye bölündüler. Erzincan kolundaki hakimiyete 1228 yılında Erzincan’ı alan I. Alaeddin Keykubat son verdi. Divriği kolu ise 1252 yılında yıkıldı.

  Mengücük Gazi ve çocuklarına ait türbelerin Kemahta bulunmasi, Mengücükler’in ilk başkentinin burası olduğunu gösteren bir işarettir.