Mercan Adası Kitabının Kısa Özeti

Konusu 'Kitap Özetleri' forumundadır ve Elif tarafından 4 Nisan 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin


  Mercan Adası Kitabının Özeti Kısa

  Mercan Adası adlı romanda olaylar bir adada geçmektedir. Dünya klasiği niteliğinde olan Mercan Adası kitabında üç arkadaşın başından geçen maceralar anlatılmaktadır. En büyük hayali dünyayı dolaşmak olan Ralph 15 yaşına bastığında ailesinden izin alarak büyük okyanusa açılır. Gemide çalışan Ralph gemideki tayfalardan Jack ve Peterkin'le arkadaş olur. Bu üç arkadaş maceralı yolculuğuna devam ederken, korkunç bir kasırga çıkar ve gemileri batar. Büyük dalgalarla boğuşan üç arkadaş hayatta kalma mücadelesi verir. En sonunda dev dalgalar onları bir adaya sürükler. Ralph Rover, Jack Martin ve Peterkin Gay adındaki bu üç kafadar çıktıkları adayı keşfetmek için her tarafı gezerler. Gemiden kurtardıkları ve adada temin ettikleri yiyeceklerle hayatta kalmayı başarırlar.
  Ancak birgün bu cennet gibi adayı korsanlar basar. Raul'u ele geçiren korsanlar, onu esir alarak denize açılırlar. Raul kosanlardan biriyle iyi bir dostluk kurar. Ama Raul sürekli arkadaşlarının yaşadığı Mercan adasını düşünür.Orada yaşadığı günleri ve arkadaşlarını özler. Sonunda bir karar verir ve korsanların elinden kurtularak, Mercan adasına geri dönmek ister.Bunun için fırsat kollamaya başlar.

  Bir gün korsanlar çıktıkları bir adada vahşi yerlilerin saldırısına uğrar. Raul ve arkadaşı yerlilerin elinden kurtulurlar. Gemiye çıkarlar ama yerliler peşini bırakmaz. Yaralanan korsan arkadaşı ölür. Tek başına kalan Raul, mercan adasına dönmek için yola çıkar. Günlerce süren bir yolculuktan sonra arkadaşlarına ve cennet adaya kavuşur.
   


 2. Benim turkce ogretmenim 1.sinif dan beri okuyomus ve hala yaninfaymis .