Merhamet ile ilgili kompozisyon örneği

Konusu 'Türkçe edebiyat' forumundadır ve Elif tarafından 8 Temmuz 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Merhamet ile ilgili güzel bir kompozisyon örneği

  İnsan kendi nefsiyle o kadar baş başadır ki; başkasının derdini görmez, duymaz. Gafletin içine sıkışmış vicdanın sesi ise çok uzaklarda kalmıştır. Şefkatten yoksun kalpler dünyanın zulmetine hizmet ederler. Halbuki dünya ve ahirete ait ne kadar işimiz, amelimiz varsa hepsi Allah’ın rahmetiyle gerçekleşir. O istemese ne yemek yiyebilir, ne konuşabilir ne de nefes alabiliriz. İnsan yaradılışı sebebiyle acizdir, kusur sahibidir. Acziyetimize ve kusurlarımıza rağmen Allah Teala bize merhametiyle muamele eder. Eğer Allah Teala rahmetiyle değil de kullarının haline göre muamele etseydi Allah korusun insanların birçoğu şimdiye çoktan helak olurdu.

  Allah Teala Kur’an-ı Kerim’de, “Görmüyor musun ki, Allah bütün yerdekileri ve emri uyarınca denizde akıp gitmekte olan gemileri sizin hizmetinize vermiştir. İzni olmaksızın yerin üzerine düşmesin diye göğü O tutuyor. Şüphesiz ki Allah, insanlara karşı çok esirgeyici, çok merhametlidir.” (Hac, 65) buyuruyor. Evet, alemin düzeni Allah Teala’nın rahmetiyle kaimdir. Annenin çocuğuna sevgisi, eşlerin birbirine muhabbeti, müminlerin birbirine kol kanat germesi hep O’nun rahmetindendir. Rahmetini kullarından esirgemeyen Allah Teala’nın kulları olarak bizlerin de birbirimize şefkat ve merhametle muamele etmemiz gerekiyor. Nitekim bir hadisinde Peygamber Efendimiz (s.a.v) “İnsanlara merhamet etmeyene Allah da merhamet etmez” (Müslim) buyurarak bu konu hakkında ümmetini uyarıyor.
   

 2. bizim okulda merhamet ile ilgili komposizyon ile ilgili bir yarışma düzenlendi .İnşallah dua edin de kazananlardan biri de ben oluyum