mevlid kandilinde oruç tutmalı mı

Konusu 'Dini günler ve geceler' forumundadır ve Ceren tarafından 28 Aralık 2014 başlatılmıştır.

 1. Ceren

  Ceren Süper moderatör

  Mevlid kandilinde oruç tutulurmu

  Mevlid kandili Peygamber (s.a.v.)Efendimizin doğduğu gündür.Peygamber Efendimiz(s.a.v.)Rebiü-l evvel ayının 12.Pazartesi günü sabaha karşı Mekkede dünyaya gelmişlerdir.Yni pazartesi Peygamber efendimizin Doğum günüdür.Bu günün gecesini yani pazar gecesini oruçla karşılamanın fazileti gibi pazartesi gününü de oruçla geçirmek faziletli ibadetlerdendir.Zira Peygamber Efendimiz özellikle bu günü oruçla geçirmişlerdir.


  -Pazartesi günü oruç tutmanın birçok fazileti vardır:


  Hazret-i Ömer ve İbni Abbas hazretleri, Resulullah’ın pazartesi günü doğduğunu, ilk vahyin pazartesi günü geldiğini, Mekke'den pazartesi günü hicret ettiğini, Medine'ye pazartesi günü girdiğini, vefatına işaret sayılan âyetin pazartesi günü indiğini ve pazartesi günü vefat edeceğini, kendisinden duyduklarını bildirmişlerdir. (Müslim, İ. Ahmed, Beyhekî)

  Ebu Katâde “radıyallahü anh” anlatır: Resulullah'a “sallallahü aleyhi ve sellem” pazartesi günü oruç tutmanın fazileti sorulunca buyurdu ki:
  (Ben o gün doğdum, o gün ilahî vahye mazhar oldum.) [Müslim]

  Peygamber efendimiz, pazartesi günü oruç tutmasının sebebi sorulunca, (Bugün dünyaya geldim. Şükür için oruç tutuyorum) buyurdu. (Müslim, Ebu Davud, İ. Ahmed, H. S. Vesikaları)

  Pazartesi günü oruç tutmanın başka faziletleri de vardır. Birkaç hadis-i şerif meali şöyledir:
  (Ya Bilâl, pazartesi günü oruç tutmayı ihmal etme! Ben o gün doğdum, o gün ilâhi vahye mazhar oldum, o gün hicret ettim, aynı gün de vefat ederim!) [İbni Asakir]

  (Ameller, pazartesi ve perşembe günleri arz olunur. Ben de amelimin oruçluyken arz olunmasını isterim.) [Tirmizî]

  (Pazartesi ve perşembe, günahlar affedildiği için oruç tutuyorum.) [Müslim]

  (Cennetin kapıları pazartesi ve perşembe günleri açılır.) [Müslim]

  (Her ayın perşembe ve pazartesi günleri oruç tutana Hak teâlâ, 700 yıl oruç tutmuş gibi sevab verir.) [İslam Ahlakı]

  (Pazartesi ve perşembe günleri bütün Müslümanların affedildiği günlerdir. Yalnız Hak teâlâ, birbirine kırgın ve dargın olanları bağışlamaz, barışıncaya kadar onların kendi kendilerine bırakılmasını emreder.) [Ebu Davud, Nesaî, Tirmizî İ. Mâlik]

  (Ameller pazartesi ve perşembe günleri Hak teâlâya arz edilir. Bu iki günde tevbe eden, af dileyen affedilir, yalnız kalblerinde kin ve düşmanlık besleyen kimseler, birbirleriyle barışıncaya kadar affa uğramaz.) [Taberanî]

  Hazret-i Âişe validemiz, (Resulullah “sallallahü aleyhi ve sellem” oruç tutmak için pazartesi ve perşembe günlerini sabırsızlıkla beklerdi) buyurmuştur. (İbni Mace, Nesaî, Tirmizî – Uhud-ül-kübra)