Mevlid kandilinin anlam ve önemi

Konusu 'Dini günler ve geceler' forumundadır ve Zeynep tarafından 8 Ocak 2014 başlatılmıştır. 1. Mevlid kandilinin önemi Nedir,Mevlid kandilinde Neler Yapılmalaıdır ?

  Mevlid, doğum zamanı demektir. Mevlid gecesi, Rebiul-evvel ayının 11. ve 12. günleri arasındaki gecedir.
  Peygamber efendimizin doğum günü, bütün Müslümanların bayramıdır..

  Mevlid Kandili Anlamı ; İnsanlığın kurtuluşu için gönderilen son ve en büyük peygamber, bizim Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.s.) 571 yılında Kameri aylardan Rebiü'l-evvel ayının 12. gecesi doğmuştur. Bu mübarek geceye "Mevlid Kandili" denir.

  Mevlid gecesi sevinen, o geceye kıymet veren müminlerin pek çok sevap kazanacağı buradan da anlaşılmaktadır. Hafız Muhammed ibni Cezeri Şafii diyor ki: (Ebu Leheb rüyada görülüp, ne halde olduğu sorulduğunda, çok azap çekiyorum. Ancak, her yıl, Rebiul-evvel ayının 12. geceleri, azabım hafifliyor. Resulullah dünyaya gelince, müjde veren cariyemi sevincimden azat etmiştim. Bunun için, bu gecelerde azabım hafifliyor) dedi. Ebu Leheb gibi azgın bir kâfirin azabı hafifleyince, O yüce Peygamberin ümmetinden olan bir mümin, Onun doğduğu gece sevinir, malını uygun yerlere dağıtır, ziyafet verir, böylece, Peygamberine olan sevgisini gösterirse, Allahü teâlâ onu Cennetine sokar.)

  Bu mübarek Mevlid Kandilinde yapılması gereken ibadetler ;

  Tefekkürde bulunulmalı;Geçici olan bu dünyaya geliş sebebimiz hatırlanmalı ve ona göre kendimizi hayat biçimimizi yeniden gözden geçirmeli hatalarımızı düzeltmeliyiz..

  Kur’ân–ı Kerim okunmalı; okuyanlar dinlenmeli; uygun mekânlarda Kur’ân ziyafetleri verilmeli; Kelamullah’a olan sevgi, saygı ve bağlılık duyguları yenilenmeli, kuvvetlendirilmeli.

  Peygamber Efendimiz (sas)’e salât ü selâmlar getirilmeli; O’nun şefaatini ümit edip, ümmetinden olma şuuru tazelenmeli.

  Mü’min kardeşlerimizle helalleşilmeli; onlarla irtibatımız cihetinden rızaları alınmalı.

  Günahlara samimi olarak tevbe ve istiğfar edilmeli; idrak edilen geceyi son fırsat bilerek nedamet ve inabede bulunulmalı.

  Kişi kendine ettiği dua samimiyetinde tüm alemi müslim içinde duada bulunmalı

  Vefat etmiş yakınlarımızın, dostlarımızın ve büyüklerimizin kabirleri ziyaret edilmeli; iman kardeşliğine ait sadakati yerine getirilmeli.

  Yoksul, kimsesiz, öksüz, yetim, hasta, sakat, yaşlı olanlar ziyaret edilip, sevgi, şefkat, hürmet, hediye ve sadakalarla mutlu edilmeli.

  Eşimizin dostumuzun büyüklerimizin kandillerini kutlamalı ..mümkünse gidilmeli mümkün deyilse telefonla gönüllerini alarak kandillerini kutlamalıyız..