Mevsimlerin Oluşumu Eksen Eğikliği Deneyi

Konusu 'Zengin Bilgiler' forumundadır ve Demir tarafından 27 Ocak 2014 başlatılmıştır.

 1. Mevsimlerin Oluşumu Eksen Eğikliği


  Deneyin Amacı: Dünya modeli üzerinde mevsimlerin oluşumunu görmek.
  Hazırlık Soruları:
  Bir yıl neden dört mevsimden oluşur? Araştırınız.
  Kullanılan Araç ve Gereçler:
  1.döküm ayak 4.güç kaynağı
  2.bağlama parçası 5.dünya modeli
  3.ışık kaynağı
  Deney Düzeneği:

  Deneyin Yapılışı:
  1. Şekilde görülen düzeneği kurunuz.
  2.Işık kaynağını paralel ışın demeti verecek şekilde ayarlayınız.
  3.Dünya modelinin üzerindeki yarım çemberi yavaş yavaş döndürerek ışık kaynağından çıkan ışınların kutupları ve ekvatoru aydınlatma durumuna dikkat ediniz.
  4. Çemberin döndürülüşü sırasında kuzey ve güney kutup noktalarının ışık alıp almamasını gözleyiniz.
  Deney Sonucu:
  Çember döndürülürken bazen kuzey, bazen de güney kutup noktası ışık almayacaktır. Böylece kuzey kutbu ışık aldığı zaman kuzey yarımkürede yaz, güney yarımkürede kış; Güney kutbu ışık aldığı zaman ise güney yarımkürede yaz, kuzey yarım kürede kış mevsimi oluşur. Her iki yarım küre eşit ışık aldığı zaman (bu durumda kutupların ikiside eşit aydınlanacak) ilkbahar ve sonbahar mevsimleri meydana gelir.
  Teorik Bilgi:
  Dünya, kendi ekseni etrafında dönerken, bir yandan da güneş ekseni etrafında döner. Dünyamız güneş etrafında hareket ederken elips şeklinde bir yol izler. Buna Dünya'nın güneş etrafındaki YÖRÜNGESİ denir.
  Dünya, Güneş etrafındaki 1 dönme hareketini 365 gün 6 günde tamamlar. Bu süreye 1 yıl denir. Dünya'nın Güneş etrafındaki hareketi esnasında, dönme ekseni yörünge düzlemine dik değildir. Yaklaşık olarak 23,5 derece eğiktir. bunun sonucu olarak gece ve gündüz süreleri eşit kalmaz.
  Ayrıca; Dünya ekseninin 23,5 derece olması ve elips şeklinde bir yol izlemesi sonucu güneş ışıkları her zaman aynı eğimle ve aynı uzaklıkla yeryüzüne gelmez. Dünya'mızın Güneş'ten aldığı ısı ve ışık enerjisi değişir. Bunun sonucu mevsimler oluşur.