Meyve sularında şok iddia!

Konusu 'Sağlıklı Yaşam' forumundadır ve Elif tarafından 10 Şubat 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin


  Meyve suları hakkında şok iddia!

  Deşifre adlı Programda Dr. Canan Karatay hazır meyve sularının zararları hakkında açıklamalarda bulundu. Aşırı meyve ve suyunun tüketilmesinin sakıncalarından bahseden Canan Karatay ''meyve veya meyve suyunda bulunan früktoz bir çok sağlık problemine neden olabileceğini belirtti.
  Çünkü früktoz alkol ürünlerinin gösterdiği hasar kadar insan vücuduna zarar verir. İnsan karaciğeri devamlı olarak früktozu yağa çevirdiğinden hem metabolik rahatsızlıklara neden olur hem de obeziteye diyerek uyarıda bulundu.

  Meyve suyu yerine posası ile birlikte meyve tüketmek daha sağlıklı. Piyasada satılan hazır ambalajlı meyve suları bir nevi kimyasal karışım içeriyor.Meyve suyu içtiğimizi düşünüyoruz ancak bu aromatik katkıların aynısı sıvı sabunlara da katılıyor. Çilekli sabun, elmalı sabun gibi..
  [​IMG]

  Ayrıca programda Prof. Dr. Canan Karatay başta obezite olmak üzere bir çok hastalığın temelinde endüstriyel gıdalar olduğuna da değindi. Başbakanın tam buğday ekmeği tüketilmesi önerisi hakkında: Doğal tohumdan yapılan, kara değirmende çekilen tam buğday ekmeğinde sorun olmadığını ancak bunun glüten deposu 'hibrit buğday' şekere dönüştüğünü belirtti.Tam buğday ekmeği de olsa, 2 dilim yediğimizde 2 yemek kaşığı şeker yemiş gibi oluruz.