Miguel de Cervantes Kimdir?

Konusu 'Hayat hikayeleri' forumundadır ve Elif tarafından 28 Eylül 2012 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin  Miguel de Cervantes Saavedra Kimdir?

  Don Kişot'un yaratıcısı Miguel de Cervantes 29 Eylül 1547'de doğdu.Cervantes, İspanyol romancı, şair ve oyun yazarıdır.

  Miguel de Cervantes Hayatı

  Cervantes genç yaşta başladığı edebiyat hayatında denemeleri ve tiyatro eserleri ile kısa sürede tanınan bir yazar oldu. Ayrıca İspanyol edebiyatında roman geleneğinin başlatıcısı olarak kabul edilir.

  15 Eylül 1569'da Madrid'de bir yaralama iddiasıyla Miguel de Cervantes adlı biri hakkında tutuklama kararı çıkarıldı. Cezaya göre sağ eli kesilecek ve 10 yıl sürgünde kalacaktı. Bir ad benzerliği değilse bu olay Cervantes'in İtalya'ya gidişinin nedeni oldu. 1570'te II. Selim Kıbrıs'ı ele geçirince Papa V. Pius Osmanlılara karşı birlik çağrısında bulundu. Çağrıya yalnızca İspanya ve Venedik karşılık verdi.
  Cervantes Roma'daki İspanyol birliğine katıldı. 7 Ekim 1571'de Osmanlı donanmasıyla Lepanto (İnebahtı) Körfezinde yapılan İnebahtı Deniz Savaşı'na katılan Marquesa adlı kadırgada bulunan Cervantes, iki kez göğsünden yaralandı, bir top güllesiyle sol elini kaybetti.
  Daha sonra Osmanlılar tarafından tutsak edilen Cervantes, 1575-1580 yılları arasında Cezayir'de esir olarak yaşamıştır. Osmanlı esaretinde bulunduğu süre zarfında 4 kez kaçma teşebbüsünde bulunduğu tahmin edilmektedir. Hiç birinde başarı kazanamamasına rağmen bu teşebbüsler sonucunda ceza da almamıştır. Ancak orada da dolandırıcılıkla itham edilip hapse atılmıştır. Burada yazmaya daha sıkı sarılmıştır.

  Hayatını sonlarına doğru ünlü eseri Don Quijote (Don Kişot)'u hapishanede kaleme almıştır. Bu eseri sayesinde tüm dünyada tanınmıştır. Eserde yazarın kendi hayatı ile alay ettiği ve kahramanla aralarında çokça benzerlikler olduğu görülür.
  [​IMG]

  Don Kişot dünyanın en çok okunan eserlerinden biridir ve 38 dile çevrilmiştir. Bu eser hala dünyanın en bilinen romanları arasındadır.
  Kaynak: vikipedi​