Mihrimah Sultan'ın Hayatının Özeti

Konusu 'Hayat hikayeleri' forumundadır ve Elif tarafından 1 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Mihrimah Sultan kimdir? kısaca Hayatının Özeti

  Kanuni Sultan Süleyman ile Hürrem Sultan'ın kızı olan Mihrimah Sultan, 16. yüzyılda 1522–1578 yılları yaşadı. Bir padişah çocuğu olmasından dolayı Osmanlı İmparatorluğu'nda bir dönem yönetimde etkili bir rol oynamıştır.

  Mihrimah Sultan 1522'de Topkapı Sarayında dünyaya geldi. Babası Kanuni Sultan Süleyman Mihrimah Sultan'a çok düşkündü ve istediği herşeyi yerine getirirdi. Bu nedenle Mihrimah Sultan çok iyi bir eğitim aldı.

  1539 yılında henüz 17 yaşında iken kendisine Mimar Sinan ile Diyarbakır valisi olan Rüstem paşa'dan evlenme teklifi geldi. Ancak babası onu Rüstem Paşa ile evlendirdi. Hatta düğün töreni de erkek kardeşlerinin sünnet düğünleri ile beraber bugünkü Sultan Ahmet Meydanı olan At Meydanı'nda büyük şölenlerle yapıldı. Bu evlilikten sonra eşi Rüstem Paşa sadrazam oldu. 1544-1561 yılları arasında hükümdara sadrazamlık yaptı.

  Mihrimah Sultan hayatı boyunca devlet işlerinde etkili söz sahibi oldu. Babasını Malta seferine ikna etmek amacıyla kendi birikimiyle 400 gemi yaptıracağına söz verdiği rivayet edilir. Mihrimah Sultan, annesi Hürrem Sultan gibi Lehistan kralıyla yazışmalar yaptı. Çok büyük servet sahibi olduğu söylenir.

  Mimar Sinan, Mihrimah Sultanla evlenemedi ancak ona olan aşkından da vazgeçmedi. 1540-1548 yılları arasında İstanbul'un Üsküdar ilçesinde cami, Üsküdar İskele Camii, medrese, ilkokul ve hastaneden oluşan büyük bir külliye yaparak tasarımına aşkını yansıttı. Koca Sinan ayrıca 1562-1565 yılları arasında yine İstanbul'un Edirnekapı semtinde cami, çeşme, hamam ve medreseden oluşan Mihrimah Sultan Camii ve külliyesini de yaptı. Mihrimah ismi güneş ve ay demektir. Mimar sinan sevdiği kadının isminden yola çıkarak büyük bir matematik dehasıyla sanat eserini muhteşem bir tarzda tamamladı. Çünkü Caminin iki minaresinin arasından ay doğarken, yanındaki caminin iki minaresi arasından da güneş doğmaktaydı. Mimar Sinan caminin tasarımını bu şekilde bilinçlı olarak yapmıştı.
  Mihrimah sultanın annesi Hürrem Sultan 1558 yılında öldü. Annesinin ölümünden sonra onun yerine babasına danışmanlık rolünü oynadı. 1566 yılında babasını kaybettikten sonra yerine geçen kardeşi Selim'in saltanatı sırasında da danışmanlık görevini sürdürdü.

  Mihrimah Sultan 1578 yılında hayatını kaybetti. Babası Kanuni Sultan Süleyman'ın Süleymaniye Camii'nde bulunan türbesinin yanına defnedildi.