Mihrimah Sultan'ın Hikayesi

Konusu 'Osmanlı Tarihi' forumundadır ve Elif tarafından 30 Nisan 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Mimar Sinan'ın Mihrimah Sultan Hikayesi Nedir

  Kanuni Sultan Süleyman'ın kızı Mihrimah Sultan 17 yaşına bastığında, birkaç kişi onunla evlenmek ister. Bunlardan biri Diyarbakır Valisi Rüstem Paşa diğeri ise Mimar Koca Sinan’dır. Ancak babası onu Rüstem Paşa ile evlendirir. Babasından dolayı büyük bir servet sahibi olan Mihrimah Sultan imparatorluğun devlet işlerinde etkili ve söz sahibiydi. Annesi Hürrem Sultan 1558 yılında öldükten sonra babasına onun gibi danışmanlık yaptı.
  1535 senesinde Mimar Sinan, hassa baş mimarı tayin edildi. İki defa evlenmişti, çocuğu yoktu. Çok cömert olan Sinan 50 yaşında ve evli olmasına rağmen Mihrimah Sultan'a delice aşıktır!

  Mihrimah, Farsca’da Mihrü Mah anlamı ''Güneş ve Ay'' demektir. Sinan sevdiği kadına olan aşkını, bütün ihtişamıyla sanatına yansıtmıştır.

  Mimar Sinan büyük aşkı Mihrimah Sultan için, İstanbul'un Edirnekapı semtine cami, çeşme, hamam ve medreseden oluşan bir Camii ve külliye yaptı.

  Mihrimah Sultan 1566 yılında babasını kaybettikten sonra onun yerine geçen kardeşi Selim'in hükümdarlığı boyunca danışmanlığını devam ettirdi. Erkek kardeşi için adeta bir Valide Sultan rolünü oynadı.

  Rivayete göre Mimar Sinan derin bir tutku ile aşık olduğu Mihrimah Sultan'a kavuşamamıştır fakat ona olan aşkını sanatında kullanmıştır.

  Tarihçilerinin iddialarına göre de; Mihrimah Sultan adına yapılan külliyelerin sade, gösterişsiz ve asil duruşuna rağmen içerisinde Sinan'ın duygularının izleri bulunmaktadır.
  Bir matematik dehası olan mimar Sinan, Mihrimah için yaptığı 2 külliyede bulunan camilere sırlar gizlemiştir. Mihrimah Sultan'ın Güneş ve Ay anlamına gelen adına ithaf edercesine senenin sadece bir kaç gününde caminin arka cephesinden güneş batarken diğerinden ay doğmaktadır.