Mihrimah Sultan'ın Kızı Ayşe Hüma Şah

Konusu 'Hayat hikayeleri' forumundadır ve Elif tarafından 1 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin


  Mihrimah Sultan'ın Kızı Ayşe Hüma Şah kimdir hakkında bilgi

  Mihrimah Sultan'ın Rüstem Paşa ile olan evliliğinden Ayşe Hüma Şah ve Osman adında iki çocuğu olmuştur. Hümaşah Ayşe Sultan adıyla da anılan Ayşe Sultan, Kanuni Sultan Süleyman'ın torunu, Mihrimah Sultan ile Sadrazam Rüstem Paşa'nın kızıdır.

  Ayşe Hüma Sultan, Sadrazam Semiz Ahmet Paşa ile evlendirilmiş ve ondan Abdurrahman Bey, Mehmet Bey, Şehid Mustafa Paşa ve Osman Bey adında dört erkek çocuğu dünyaya gelmiştir.

  Ahmet Paşa'nın vefatı üzerine, Nişancı Feridun Bey ile evlenmiş ve bu eşini de bir yıl sonra kaybetmiştir. 1594'te oğlu ile hacca giden Ayşe Hüma Sultan, dönüşünden kısa bir süre sonra Üsküdar'daki sarayında hayatını kaybetti. Kendisinin, Saliha Hanım sultan'dan başka adı bilinmeyen ve Hasan Bey ile evlenmiş bir kızı daha olduğu rivayet edilir. Bir söylentiye göre Ayşe Hüma Sultan, Aziz Mahmud Hüdayi Efendi ile de evlenmiştir.
  Bu evliliğin 1590 yılında olduğu sanılmaktadır. Ayrıca bu isimle bilinen meşhur camii, 1594 yılında yapılmıştır. Kendisinin bundan başka, İmrahor Semti'nde kendi adı ile anılan bir Celveti Tekkesi, bir çeşmesi ve 2 katlı bir darül-kurrası vardır. Çok zengin bir kadın olan Ayşe Hüma Sultan'ın birinci oğlu Abdurrahman Bey, Cağalazade Sinan Paşa'nın kızı ile evlenmiş ve bundan Civan Kapıcıbaşı, Semin ve Sultanzade lakapları ile anılan Mehmet Paşa dünyaya gelmiştir.

  Ayşe Hüma Sultan'ın diğer bir oğlu Mehmed Bey, Bosna Valisi Telli Hasan Paşa döneminde Hersek Sancak Beyliğinde bulunuyordu. Abisi Mustafa Paşa ise, Kilis Sancak Beyi idi. Avusturyalılarla yapılan ve tarihe Kulpa Bozgunu adı ile geçmiş olan savaşta, Kulpa Nehri'nde boğularak şehid olmuşlardır. Ayşe Hüma Sultan'ın dördüncü oğlu olan Osman Bey de 1590'da vefat etmiş ve Mihrimah Sultan Camii Türbesine gömülmüştür.
  Kaynak