Mikoloji Nedir? Kısaca

Konusu 'Biyoloji' forumundadır ve Chanyeol tarafından 18 Temmuz 2016 başlatılmıştır.

 1. Chanyeol

  Chanyeol Süper moderatör Yönetici

  Mikoloji

  Mikoloji, Mantarlar aleminin, genetik, olanları taksonomi ve biyokimyasal özelliklerini kullanım alanlarını inceleyen bilim dalıdır. Mikoloji, mantarların bitkilerle akraba oldukları önceden düşünüldüğü için botaniğin bir dalı olarak biliniyor. Daha sonra yapılan çalışmalarda genetik olan mantarların bitki yada hayvan olmadıkları ortaya çıkmıştır. Mikoloji böylece bir bilim olarak kabul edilmiştir ilk mikoloji derneği İngiltere'de kurulmuştur. Mantarları inceleyen bilim dalına mikoloji, uzmanlık alanı ile uğraşan bilim mantar uzmanlarına mikolojist denilir.Çok uzun yıllar öncesi yeryüzünde varlığını sürdüren, canlılar alemidir. Mantarlar dünyası, çok geniş bir üye kitlesinden oluşan büyük bir alemdir. Mantarlar, yüz yıllar öncesi insanların ilgisini çekmiştir bilimsel olarak araştırmalar yapılıp incelenen mantarların kendiliğinden yetişmediği anlaşılmıştır. Yapılan çalışmalarda mantarların sporlar sayesinde çoğaldığı ortaya çıkmışken çok ciddi çalışmalar başlatılmıştır. Yapılan araştırma ve çalışma sonunda bitkiler aleminde farklı bir bilim dalı ortaya çıkmış bunun adına da mikoloji denilmiştir.

  Mikoloji, kökeni Fransızca dilinden gelmektedir mantarları, küfleri ve bunların toksinlerini geniş anlamda inceleyen bilim dalıdır. Mantarlar alemindeki sınıf, aile, takım, ve bölüm önemli tür seviyesindeki hayat devirleri taksonların özelliklerinin anlaşılmasını sağlamak ile anlaşılır. Mikoloji uygulamasında mantarların kimyasal, ve hücresel, özelliklerini fizyolojik uygulamalar yapılmaktadır. Yapılan inceleme ve araştırmalara göre mantarların bir grubu zehirli olarak çıktı ve diğer grubu ise zehirsiz çıkmıştır. Doğada bir çok yerde karşımıza çıkan mantarlar insanlarda tedavisi uzun ve zor hastalıklara yol açabilir. Mikoloji klinik laboratuvarı mantarları teşhis eder uygun ilaçlar önerilir. Zehirli ve zehirsiz olarak 2 gruba ayrılır mantarlar zehirli olanları ise ciddi boyutlarda ölüme yol açabilirler. Zehirsiz olan mantarlar sağlık açısından faydalı olarak bilinmektedir. Mikoloji, küfler, mayalar makromantarlar ve mantara benzer mikro organizmaların uğraşması sonucu olan bilim dalındandır. Doğa içerisinde yetişen binlerce mantarların, 150 türü hayvanlar ve insanlar için primer bir patojendir. Bir çoğu birbirine benzer küflerde morfolojik tanı her zaman kolay bulunmamaktadır.

  Mikoloji laboratuvarı tıbbi, enfeksiyona neden olan mantarları saptamaya yönelik olan hastalardan örnekler alarak direk kültürleri yapılarak boyalı incelemeler yapılır. Kabul edilen örnekler ise mikroskopi sonucu yarım saat içinde rapor etmektedir. Gıda üzerine bilinen mikoloji laboratuvarı bir çok mikro organizmasını mikroskopla görülen çok küçük canlıları inceleme alanına almıştır. Ayrıca insanların virüs, bakteri, mantarlar ve parazitler olarak pek çok insana geçen hastalık olarak saptanmıştır. Mikoloji insanların, hastalık oluşmasına sebep olan mantarların elde edilerek, tanımlanabilmesi ve mantar ilaçlarının test edilmesidir. Araştırmalar sonucu ise hayvanların ve insanların saç, deri, ve kıl tırnak gibi yüzeysel dokuları enfekte edenler ise küf mantarlarıdır. Mikoloji laboratuvarında sonuçlanan belirtilerini doktor yardımı ile noktalanır.