Mikoplazma Özellikleri Ve faydaları

Konusu 'Biyoloji' forumundadır ve Chanyeol tarafından 11 Temmuz 2016 başlatılmıştır.

 1. Chanyeol

  Chanyeol Süper moderatör Yönetici


  Mikoplazma

  Mikoplazma, Hücre duvarı bulunmayan, çok biçimli, bakteri filtrelerinden geçebilen gram negatif, sporsuz, hareketsiz, her türlü şartlar altında ve oksijensiz ortamlarda varlığını sürdürebilen ya da yaşayabilen mikroorganizmalardır.

  Mikoplazma tanımı; Mikoplazma doğada yaşadığı bilinen en küçük tek hücreli organizmadır. Hücre duvarına sahip olmadığı için, hücre duvarı üzerinde etkili olan pek çok antibiyotik ilaçlara karşı direnç gösterebilmektedirler. Yine bu özellikleri nedeni ile biyolojik incelemelerde kullanılan bazı laboratuvar teknikleri ve ya metotları bu mikroorganizmalar üzerinde uygulanamaz hatta başarılı bir sonuç elde edilemez. Yapılan çalışmalar sonunda günümüzde 15 den fazla türüne karşı tedavi uygulaması başarılı olmuştur. Fakat bunlardan 3 tanesi insanlar için özel önem taşımaktadır. Bunların tıp bilimi edebiyatında isimleri şu şekildedir. Mycoplasma hominis, Mycoplasma pneumoniae ve bu organizmalara benzerlik gösteren ureaplasma urealyticum'dur. Mycoplasma hominis ve ureaplasma urealyticum organizmaları üreme sistemi ile ilgili hastalıklarda baş gösterirken, Mycoplasma pneumoniae zatürreye sebep olmaktadır. Bu organizmaların çok küçük olmaları ve az miktarda genetik materyal barındırmaları, hücre duvarlarının olmaması nedeni ile klasik kültür yöntemleri ile tespit edilemezler. Bu organizmaların tespitleri için laboratuvar ortamında özel kültür işlemleri gerekmektedir.

  Mikoplazma hem erkekte hem de kadında genital enfeksiyona neden olurlar. Yapılan araştırmalarda herhangi bir şikayeti olmayan kişilerin %40'ında bile yapılan kültürlerde mikoplazma ürediği gözlemlenmiştir. Bu bireylerin %15'inde Mycoplasma hominis saptanırken en az %40-en çok %75'inde ureaplasma urealyticum yalıtılmak tadır. Enfeksiyon doğum esnasında anneden çocuğa geçebilmektedir. Yapılan kapsamlı geniş araştırmalarda cinsel yönden aktif olan ancak her hangi bir şikayeti olmayan kadınların en az %40 en fazla %80'inde ureaplasma türleri yalıtılmıştır. Yine cinsel yönden aktif ve şikayeti olmayan kadınların en az %20 en çok 53'ünde mikoplazma mikroorganizmaları olduğu gözlemlenmiştir.

  Mikoplazma Nasıl Bulaşır ve Belirtileri Nedir; İnsanlarda mikoplazma bulaşması en sık taşıyıcılar arasında cinsel ilişki ile geçmektedir. Bu nedenle cinsel yolla bulaşabilen bir hastalık olarakta kabul edilmektedir. Çok eşli cinsel yaşam risk olarak kabul edilir. Genital-genital ya da oral-genital temas bu mikroorganizmaların bulaşmasında en sık karşılaşılan yoldur. Az olasılık da olsa bir diğer bulaşma yolu ise hamilelikte ve doğum sırasında anneden bebeğe geçmesidir.

  Mikoplazma enfeksiyonları bireylerde çoğu zaman nadiren belirti göstermektedir. Bu sebeple herhangi bir şikayete ya da belirtiye neden olmazlar ve sadece bunlar için yapılan özel testlerde tespit edilmeleri mümkün olmaktadır. Bu organizma erkelerde bel soğukluğuna bağlı olmayan üretra enfeksiyonlarına neden olmaktadır. Mikoplazma kadınlarda bu tür sorun yaratmazken ureaplasmalar kadınlarda ve erkeklerdekine benzer sorunlar yaratabilmektedir. İdrar yaparken yanma ve akıntı üretra, bulaşmanın en önemli belirtisidir. Böbrek enfeksiyonlarının da %5'inde mikoplazma sorumludur. Fallop tüpü iltihabı şikayeti olanların yapılan incelemeler sonucunda %10'unda rahim içinde ve tüplerde mikoplazma tespit edilmiştir. Gebelikte ise etene ve amniyon zarında enfeksiyona neden olarak erkek doğuma yol açtığı da bilinmektedir. Daha nadir olarak yeni doğan bebekte doğumsal zatürre bakteriyemi ve hatta ölümlere yol açabilmektedir.

  Mikoplazmanın Neden Olduğu Hastalıklar; Böbrek iltihapları, idrar atımı sırasında yanma ve acı, pelvik iltihabı, rahim içinde endometrium ve gebelik esnasında rahim içinde görülen iltihaplara, eklem iltihabına, yeni doğan bebeklerde zatürre ve menenjit gibi rahatsızlıklara sebep olmaktadır. Erkelerde sperm sayı düşüklüğü ve bunların yanında kadınlarda düşük, erken doğumlara neden olabilmektedir. Tekrarlayan düşüklere neden mikoplazma enfeksiyonları olabilir. Diğer yandan mikoplazma enfeksiyonu kısırlığa neden olup olmadığı hala tartışma konusudur. Direk olarak neden olmasalar da örneğin pevlik iltihabı hastalık sonrası sekel olarak kısırlığa sebep olduğu bilinmektedir.