Mikrobiyoloji Nedir? kısaca

Konusu 'Biyoloji' forumundadır ve Chanyeol tarafından 15 Temmuz 2016 başlatılmıştır.

 1. Chanyeol

  Chanyeol Süper moderatör Yönetici


  Mikrobiyoloji

  Mikrobiyoloji; kelimesi, mikros ve bios sözcüklerinin birleşmesinden ortaya çıkmıştır. Yunanca dilinde, mikros küçük bios yaşam manasına gelmektedir.
  Mikrobiyoloji, mikroorganizma ismi verilen pek çoğu ancak mikroskopta görülebilen, çok küçük canlıları incelemekte olan bir bilim dalıdır. Mikrobiyoloji mikroorganizmaların özelliklerini, canlılarla ve birbirleriyle olan ilişkilerini inceleyen bir bilim dalı türüdür. Mikrobiyoloji oldukça geniş kapsamlı bir bilim dalı olup, çeşitli bölümlere ayrılır. Bunların en bilinenleri; tıbbi mikrobiyoloji, toprak tarım su mikrobiyolojisi, endüstri mikrobiyolojisi ve uzay mikrobiyoloji gibi geniş kapsamlı alanların yanında, genel mikrobiyoloji, bakteriyoloji, viroloji, mikoloji ve parazitoyoji gibi her biri özel bir grupları inceleyen dallardan meydana gelir.

  Mikrobik olan hastalıklar eski uygarlık dönemlerinde, insanların fazlasıyla ilgisini çekmiştir. Eski Mısırlılar trahomu, leprayı, dizanteriyi, bel soğukluğu hastalığını, Eski Çinliler su çiçeğini, Hintliler ise kolerayı tanıyorlardı. Yaklaşık üç bin yıl önce, Filistinliler vebayı ve bu hastalığın farelerle alakalı olduğunu biliyorlardı. Milattan önce 400 yılında, İstanköy doğan bir Hipokrat, kendi adını taşıyan eserinde bulaşıcı hastalıkları anlatmıştır. Daha sonra Bergamalı Galen, sıtma hastalığından söz etmiştir. Zekeria el Razi yazmış olduğu eserlerinde, çiçek ve kızamık hastalığından bahsetmiş ve bulaşıcı hastalıkları fermantasyonla benzetmiştir. Milattan sonra 980 ile 1038 yılları arasında yaşamış olan İbni Sina, hastalıkları gözle görülemeyecek kadar küçük bazı mikropların yaptığına inanmış ve korunmada titizliği esas kabul etmiştir.1546 yılında Venedikli olan hekim ve şair Fracastro yayınladığı yapıtında, hastalık etkenlerinin hasta insanların vücudunda giderek çoğalabildiğini ve sağlam insanlara, direkt olarak veya hava ve eşya yoluyla bulaşabildiklerine dikkat çekmiştir.