Mikroskobik canlılar hakkında kısa ve öz bilgi

Konusu 'Hayvanlar hakkında' forumundadır ve Ceren tarafından 19 Mart 2015 başlatılmıştır.

 1. Ceren

  Ceren Süper moderatör

  Mikroskobik canlılar hakkında kısa ve öz bilgi

  Gözle göremediğimiz pek çok canlı vardır. Bunlar özel olarak geçmiş çağlarda geliştirilen mikroskop ile görülebilir. Bu nedenle bu canlılara mikroskobik canlılar da denir. Mikroskobik canlıları gözümüzle göremeyiz fakat onlar bizim tahmin ettiğimizden daha çok hayatımızdadır. Toprak, hava ve su gibi ortamlarda yaşarlar. Her gün temas ettiğimiz yerlerde de görülen mikroorganizmalar yararlı ya da zararlı olabilir.


  Yararlı Mikroskobik Canlılar

  Yararlı mikroorganizmalardan günümüzde birçok alanda faydalanılır. Yiyecek sektöründe yoğurt ve peynir yapımında mayalamak için bu mikroskobik canlılar kullanılır. Üzümden sirke oluşabilmesi için de bakterilerin gerçekleştirdiği bir çeşit tepkime olan fermantasyon olayının olması gerekir. Bu sayede sirke ve şarap yapılır. Toprağa düşen maddelerin, ölü ya da gömülen canlıların toprağa karışması da topraktaki mikroskobik canlıların sayesinde olur. Toprağa karışan atık madde vb. maddeler toprağın mineral düzeyini yükseltir, toprağı verimli hale getirir.

  Zararlı Mikroskobik Canlılar

  Zararlı mikroskobik canlılar hayvanlarda, insanlarda, bitkilerde hastalığa neden olur ya da parazit olarak canlının sağlığını bozar. En çabuk yayılan ve salgın şeklinde görülen hastalıklar tifo, verem gibi hastalıklardır. Ancak son yıllarda alınan önlemler ve geliştirilen aşılarla salgınların önüne geçilmiştir.

  Bu canlılar gözle görülmezler bu nedenle mikrobiyoloji adı altında çalışan kişiler bunları inceler. Gözle görülmemesi demek illa tek hücreli olması demek değildir. Çok hücreli türler olabilir. Ayrıca genelde basit yapılı canlılardır; fakat birbirleriyle karşılaştırıldığında bir miktar daha gelişmiş türler de bulunabilir. Mikroskobik canlıların bir kısmı hücresel yapı göstermez. Bunlar virüsler, viroidler ve prionlardır. Hücresel yapı gösteren mikroskobik canlılar ise bakteriler, mantarlar ve protistler akla gelir.
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 10 Mart 2015