Milli birlik ve beraberliğin güçlenmesinde dilin rolü nedir?

Konusu 'Ödevim var' forumundadır ve Lavinia tarafından 31 Ekim 2013 başlatılmıştır.

  1. Dil insanlar arasındaki en temel iletişim araçlarından biridir. Aynı dili konuşan insanlar milletin temelini oluştururlar. Dil, duygu ve düşünceyi insana aktaran bir vasıta olduğu için, insan topluluklarını bir yığın veya kitle olmaktan kurtararak, aralarında duygu ve düşünce birliği olan bir toplum haline getirir. Dil, yalnızca birey ve toplum yaşamında bir iletişim aracı olma özelliği taşımaz. Aynı zamanda bireyleri toplumuna, toplumları milletine bağlar ve onlara millet olma özelliği kazandırır.
    Dil kültürü oluşturan önemli unsurların başında yer alır. Bu konumuyla dil, bir toplumun kültürü içinde şekillenen tüm birikimleri temsil edecek işlev yüklenmektedir. Günlük alışkanlıklar, öfkeler, sevinçler ve değer yargıları dil yoluyla ifade edilmekte ve tanımlanmaktadır. Bu işlevi nedeniyle de dil ve kültür arasında kaçınılmaz bir bağ bulunmaktadır. Bu nedenle de dil ile kültür sürekli etkileşim içindedir.
    Dil duygu ve düşüncelerin açığa çıkarılmasının en önemli etkin aracıdır. Milletler dil sayesinde kültürlerini, edebiyatlarını, tarih ve sanatlarını ortaya çıkarabilmekte ve yeni nesillere aktarabilmektedir.