Milli egemenlik, dayanışma, liderlik, cumhuriyet, savaş, vatan kelimelerinin anlamları

Konusu 'Web Sözlük' forumundadır ve Nehir tarafından 26 Ekim 2015 başlatılmıştır.

 1. Milli egemenlik, dayanışma, liderlik, cumhuriyet, savaş, vatan kavramlarının anlamlarını yazınız

  Milli egemenlik: millet iradesini hakim kılması münasebetiyle demokrasinin temel şartıdır. Bu sebeple, bütün demokratik rejimlerde en üstün kuvvet ve devlet yönetimi konusunda belirleyici unsur olarak, devlete yön verirken, aynı zamanda devlet fonksiyonlarının oluşmasını da sağlar.

  Dayanışma: Bir topluluğu oluşturanların duygu, düşünce ve ortak çıkarlarda birbirlerine karşılıklı bağlanmasıdır.

  Liderlik: Bir tanıma göre önderlik, bir kişinin diğerlerini yönlendirme ve onların davranışlarını olumlu yönde etkileme yeteneğidir. Başka bir tanıma göre önderlik, amaçlara ulaşabilmek için diğerlerini etkileme ya da ikna etme sürecidir.

  Cumhuriyet: Halkın egemenliği kendi elinde tuttuğu devlet biçimidir. Cumhuriyet yönetiminde devlet, vatandaşların temsilcileri vasıtasıyla yönetilir. Bu yüzden vatandaşların bizzat yönettiği hükumet biçimi olan “doğrudan demokrasi”den ayrılır. Ancak günümüzde demokrasi ile aynı anlamda da kullanılır.

  Savaş: Savaş, geniş kişi toplulukları arasında meydana gelen, genel anlamıyla ileri derecede şiddet içeren olay, çarpışma, çatışmadır.

  Vatan: Vatan, bir kimsenin doğup büyüdüğü; bir milletin hakim olarak üzerinde yaşadığı, barındığı, gerekirse uğrunda canını vereceği toprak. Bir kimsenin yerleştiği yere de vatan denir.