Mimar Sinan Mihrimah Sultan Aşkı Hikayesi

Konusu 'Hayat hikayeleri' forumundadır ve Elif tarafından 1 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin


  Mihrimah Sultan ve Mimar Sinan Aşkı hikayesi

  Kanuni Sultan Süleyman ın biricik kızı Mihrimah Sultan 17'sine bastığında, evlenme isteği ile iki talibi çıkar. Bunlardan biri Mimar Koca Sinan, diğeri ise o dönemlerde Diyarbakır'da görevli Rüstem Paşa'dır. Mihrimah adının anlamı Farsca’da “Güneş ve Ay” anlamına gelen Mihrü Mah demektir..Koca Sinan Mihrimah Sultan'a delice aşıktır ancak Osmanlı imparatoru kızını Rüstem Paşa ile evlendirir.
  50 yaşına basan Mimar Sinan o dönemde evlidir ve çocuğu yoktur. Mihrimah Sultan’a tutkulu bir aşk beslemesine rağmen sevdiğine kavuşamadı. Bunun üzerine büyük aşkını, bütün ihtişamıyla sanatına yansıttı.

  1540'da İstanbul'un Üsküdar ilçesinde, Mihrimah Sultan adına bir Camii inşaatına başlar ve 1548 yılında sanat eserini bitirir. Ancak Camiyi yaparken, tasarımında ''etekleri yerleri süpüren bir kadının'' çizgilerini kullanır.

  Günün birinde ilk dafa padişahın fermanı olmadan, Edirnekapı’da, hiç kimselerin uğramadığı ıssız ama İstanbul’un en yüksek tepelerinden birine, ikinci bir eser yapmaya başlar. Bu eseri de Mihrimah Sultan’a adamıştır. Camii görünüm olarak küçüktür fakat Minaresi 38 metre boyundadır. İncecik bir kubbesi olan eserin tam 161 penceresi bulunmaktadır ve yapının iç güzeliğini olabildiğince aydınlatmaktadır. İçerideki sarkıtlar ve minare kenarlarındaki işlemeler ise Mihrimah Sultan’ın topuklarını döven saçlarını anımsatan bir silüete benzer.

  Eğer yolunuz Edirnekapı ve Üsküdar’a düşerse oradaki camileri aynı anda görebileceğiniz bi yer bulun. 21 Martta, gece ile gündüzün eşit olduğu günde bu eşsiz manzarayı seyredin.

  Göreceğiniz manzara aynen şöyledir;

  Edirnekapı camiinin bir minaresinin ardından kızıl güneş batarken, Üsküdar’daki camiinin ardından da ay doğar!.. Mihrü Mah yani Güneş ve Ay. Bu akıllara ziyan bir hesaplamadır. İzleyenleri şaşkına çeviren bu görüntü, Usta mimarın dehasıyla tasarlanmıştır.
  Bu arada 21 Mart tarihi de Mihrimah Sultan’ın doğum günüdür.

  İşte Edirnekapı'daki Mihrimah Sultan Cami ve Üsküdar'da bulunan Mihrimah Sultan Cami
  [​IMG]

  [​IMG]