Mimar Sinan Türk mü?

Konusu 'Osmanlı Tarihi' forumundadır ve Elif tarafından 2 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin


  Mimar Sinan Türk müdür?

  Yapılan araştırmalara göre; Mimar Sinan, Hristiyan bir Türk ailesinden gelmektedir.

  Anadolu'nun en eski halkının öz Türk soyuna dayandığı gün geçtikçe aydınlanan bir gerçek olduğu gibi, son asırlarda Hristiyanlığın tesiri ve Osmanlı idaresinin gafleti ile yabancı milliyetlere mal edilen Anadolu Hristiyanlarının da öz Türk olduğunu gösteren belgeler bulunmuştur. Bu çok önemli belgeler Ankara, Kayseri, ve Sivas'ın eski mahkeme kayıtlarından çıkaran ve bunlar üzerinde çalışan Kütüphaneler eski Müdürü Hasan Fehmi Bey, Anadolu'daki Gregoriyen ve Ortodoks Türkler üzerinde yaptığı araştırmalara ait verdiği bilgilerde Mimar Sinan'ın Türklüğü'nü anlatır.

  Her devirde, her milletin mimarları olmuştur. Onları çağı içinde ve şartlarında mütaala etmek gereklidir. Mesela; Rönesans'ta başta Mikelanj olmak üzere, birçok büyük mimar vardır. Mimarbaşı da onlarla çağdaştır. Şöyle bir karşılaştırma yapılabilir. Bütün Rönesans mimarlarının arayıp durdukları merkesi plan şemasını en mükemmel şekilde gerçekleştirmek, ancak Mimar Sinan'a nasip olmuştur. Bugün bile bu konuda, Mimar Sinan aşılamamıştır.

  Mimar Sinan sağlam bir Türk ve Müslümandı. Onun ölmez eserleri Türk ve İslam sanatını nasıl bir tekamüle eriştirdiğini açıkça gösterdi.

  Sinan'ın vakfiyelerinde; yurt ve Allah sevgisinin kuvvetli tezahürlerini görüyoruz. Mimar Sinan metanetli ve dini bütün bir Müslümandı. İslamiyet gibi yüce bir din ve Türk medeniyeti gibi yaratıcı bir kültür, onu sanatın ve dehanın zirvelerine yükselten iki kanat olmuştur. O Türk kültürüyle yoğrulmasa, İslam terbiyesi almasaydı, bulunduğu muhitin alelade bir adamından başka birşey olamazdı.

  Bu itibarla, Mimar Sinan bizimdir, bizdendir, Türktür ve Müslümandır. Bunu ispat için uydurmalara başvurmaya gerek yoktur.