Mimar Sinan'ın Mihrimah Sultan İçin Yaptığı Cami

Konusu 'Tarih konu anlatımı' forumundadır ve Elif tarafından 27 Nisan 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Mimar Sinan'ın Bilinmeyen Aşkı Mihrimah Sultan için yaptığı Mihrimah Sultan Camii

  Mimar Koca Sinan beş kuşaktan 5 padişah görmüş, sadece Osmanlıların değil, bütün Türk tarihinin en iyi, en parlak, en muhteşem, en zengin ve en büyük yarım yüzyılı boyunca ( 1540 - 1588) hassa mimarbaşısı olmuştur. Mimar Sinan büyük Türk milletine sunduğu eşsiz medeniyet hizmetleri arasında, çok önemli eserler verdi. Mimar Sinan'ın en önemli eserlerinden birincisi Şehzade Camii, ikincisi Süleymaniye, üçüncüsü de Edirne'deki Selimiye Camii'dir. Diğer yüzlerce eserinin inşa tarihleri bu üç büyük eser etrafında yer almaktadır.

  Bunlardan biri de çok fazla bilinmeyen Mihrimah Camii, diğer adıyla İskele Camii, İstanbul'da Üsküdar ilçesinde meydanda bulunan Mimar Sinan'ın Kanuni Sultan Süleyman'ın Hürrem Sultan'dan kızı Mihrimah Sultan için yaptığı camidir.
  Bu eserin Kubbesi üç yanından yarım kubbelerle desteklenmiş fakat ön cephede yarım kubbe yoktur.Mimar Sinan'ın Camiyi inşa etmesi yaklaşık 3 sene sürmüştür. Mihr-i Mah Güneş ve Ay anlamına gelmektedir.

  Nisan ve Mayıs aylarında Bayezid yangın kulesinden, İskele Camisine doğru bakıldığında; sabah gün doğumunda İskele Caminin iki minaresi arasından güneşin doğuşu ve akşam gün batımında da ayın doğuşu izlenebilmektedir.
  Aynı kuleden batı tarafında Edirnekapı istikâmetine doğru bakıldığında ise Mihr-î Mah Sultan Edirnekapı Külliyesi'nde de, sabah ayın akşam da güneşin batışı izlenebilmektedir.

  [​IMG]