Minyatür Sanatı Nedir

Konusu 'Resim Bölümü' forumundadır ve Elif tarafından 16 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Minyatür sanatı Nedir? Minyatür sanatı Anlamı ve Hakkında Bilgi

  Minyatür Sanatı kısaca, kitapları süslemek amacıyla sulu boya ve benzeri maddelerle yapılan, doğadaki olayları yansıtan figüratif resimlerdir. Çoğunlukla matbaa kullanılmaya başlamadan önce, el yazması kitaplarda boya, yaldız kullanılarak ve gerçek hacim kullanılmadan yapılırdı.
  Osmanlıda sanat denilince ilk önce akla minyatür sanatı gelir. Minyatür sanat dalı birinci Selim döneminde gelişmeye başlamıştır. İmparatorluğun dünyada güç kazandığı ve zenginleştiği dönemlerde, osmanlı padişahlarının katıldıkları savaşlar, düğün şenlikleri, misafir kabulleri, paşaların av, cirit, ok atmadaki becerileri, padişah portreleri ve ordu alayları nakkaşların resimlemek için seçtikleri tasvirlerin başında geliyordu.
  Saray minyatür sanatçıları üslup ve konu bakımından Doğu sanatçılarından farklıydılar. Doğunun masalımsı dünyası, abartılı süslemeleri Osmanlı nakkaşlarının ilgisini çekmiyordu, onlar daha çok doğaya veya seçtikleri konuya gerçekçi gözlerle bakıyorlardı. İkinci Selim ve Üçüncü Murat da sanata düşkün padişahlardı. Bu devirde Türk minyatür sanatı en verimli çağını yaşamıştır. Osmanlı Sarayının Nakkaşhanesinde yapılan minyatür çalışmaları saray yönetiminin denetiminde 15. yüzyılın ikinci yarısında yoğunluk kazanmış, 16. yüzyılın ikinci yarısında özellikle 3. Murat döneminde Minyatür sanatı doruğa çıkmıştır. 16. yüzyılın sonunda ise İmparatorluğun ekonomik gücünün azalması sarayın her türlü sanat işlerini gören minyatür mensuplarını da etkilemişti. Minyatürlü kitap çizimi de zamanla önemini kaybetmişti.
  Günümüz minyatür sanatı yerini bildiğimiz anlamda çağdaş resme bıraktı. Ancak batıda olduğu gibi ülkemizde de halen geleneksel bir sanat olarak varlığını sürdürmektedir. Minyatür sanatı resmin çok daha güzel anlatıldığı bir sanattır. Bu sanat dalı bütün dünyada yaygınlaşmaya başlamıştır.

  [IMGALT=http://img.webokur.net/upl/uploads/minyatur-sanati-88100.jpg] Minyatür Sanatı [/IMGALT]