Mirac gecesi en iyi şekilde nasıl değerlendirilir?

Konusu 'Dini günler ve geceler' forumundadır ve Elif tarafından 3 Haziran 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin


  Mirac gecesi en iyi şekilde nasıl değerlendirilir?

  Miraç Kandili, nedir, Mîrac gecesini en iyi şekilde değerlendirmek için ilim ve hünerden hakkıyla istifade edebilmek gerekir. Birçok kimse oldukça geniş ilim ve narifete sahip oldukları halde bundan hakkıyla istifade edemezler. Hak Teala mekandan ve zamandan münezzehtir.Böyle geceler Yüce rabbimizin uluhiyetinin büyüklüğünü ve gücünü anmaya vesiledir.Mabudumuzun ezeli varlığını, bütün var olan herşeyi O'nun yaratıp tenzip ettiğini idrak etmeli ve bu vesileyle kulluk dilimizi süslemek en mukaddes ibadetlerdendir.

  Mirac gecesini en iyi bir şekilde değerlendirmek amacıyla öncesinde ve sonrasında oruca niyetlenin. Bu recep ayının 26 ve 27. Günleridir. Bununla birlikte geceyi değerlendirmek için kesinlikle bir gün öncesi uykunuzu iyi alın. Gerekirse gündüz de uyumaya çalışın. Böylecesizi gece boyunca dinç ve canlı tutarak İbadetlerinizde uyuklamamanızı engeller.
  Bol bol Kur’ân–ı Kerim okunmalı; okuyanlar dinlenmeli; uygun mekânlarda Kur’ân ziyafetleri verilmeli; O'na olan sevgi, saygı ve bağlılık duyguları yenilenmeli, kuvvetlendirilmelidir.

  Yatsı namazını cemaatle kılarsa sanki gecenin yarısını ihya etmiş gibidir. Kim de sabahı da cemaatle kılmışsa gecenin tamamını ihya etmiş gibidir. Bu gecelerde çokça tövbe ve istiğfar edelim.Yine bu gecede peygamber efendimiz (sav)’e çokça salavat getirelim.

  Bildiğiniz gibi bu gece 5 vakit namaz farz kılınmıştır. Bu nedenden dolayı bu geceyi namaz kılmak suretiyle ihya edelim. Kaza namazımız varsa öncelikle onları kaza edelim.

  Ayrıca yatsı namazından sonra 12 rekatlık hacet namazını kılalım. Bu namazın kılınışı ise şöyle: Namaza niyet edilir ve her rekâtta Fatiha’dan sonra 10 İhlâs okunur.

  Namazdan sonra:

  Fâtiha, 100 defa: “Sübhânallâhi vel-hamdü lillâhi ve lâ ilâhe illallâhü vallâhü ekber. Ve lâ havle ve lâ kuvvete illâ billâhil-aliyyil-azıym” 100 İstiğfâr-ı şerîf, 100 Salevât- şerîfe okunup duâ yapılır.

  Rahmet ve mağfiret gecesi olan Miraç Kandili, bize ibadetlerimiz başta olmak üzere Allah'a olan yakınlığımızın da derecesini sorgulamak için büyük bir fırsat olmalı.Bütün sene dış aleme dönük olarak yaşayan bizler en azından bu mübarek gecede iç alemimize, ruh dünyamıza dönük olarak değerlendirelim.

  Hz. Muhammed'in mübarek ifadeleriyle bir vücudun azaları gibi olalım. Bu mübarek Mirac gecesi hepimiz için büyük bir değişim öncüsü olsun. Hem iç dünyamızda hem de dış dünyamızda yepyeni bir sayfa açalım. Ve bu açılan sayfayı kıyamete kadar hiç kirletmeyelim.