Miraç gecesi yapılacak ve yapılması gereken ibadetler nelerdir

Konusu 'Dini günler ve geceler' forumundadır ve webkolik tarafından 18 Mayıs 2014 başlatılmıştır.

 1. webkolik

  webkolik Süper moderatör Yönetici

  Miraç gecesi nasıl dua edilir

  Miraç, Kainat Efendimiz (s.a.v)’in bir mucizesidir ve bu geceler Allah’ın rahmet ve bereketinin af ve mağfiretinin bol olduğu gecelerden biridir. Bu nedenle bu geceleri en güzel biçimde değerlendirmemiz gerekir.

  Mirac gecesini değerlendirmek için öncesi ve sonrasında oruca niyet edilir vebu recep ayının 26 ve 27. günleridir Allah Rasulü Hz. Muhammed (s.a.v) bir hadisinde :

  “Recep ayında bir gün ve gece vardır ki Receb’in 27. gecesidir. Kim o gün oruç tutar ve geceyi ibadetle geçirirse yüz sene oruç tutmuş ve yüz sene ibadet yapmış gibi olur”

  Geceyi değerlendirmek için muhakkak bir gün öncesinde uykunuzu iyi alın ve hatta gündüz de uyumaya çalışmalısınız bu sizi gece boyunca dinç ve canlı tutar ve ibadetlerinizde uyuklamanınız engeller.

  Miraç gecesinde yatsı namazı ve sonrasında camide ya da sohbet ortamlarında olun, camide cemaatle namaz kılmaz hem sevabın kat kat sevabını arttırır ve hatta sabah namazını da camide kılın. Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v) bir hadisinde şöyle buyurdu:

  “Kim yatsı namazını cemaatle kılarsa sanki gecenin yarısını ihya etmiş gibidir. Kim de sabahı da cemaatle kılmışsa gecenin tamamını ihya etmiş gibidir.”

  Bu mübarek gecelerde çokça tövbe ve istiğfar edelim.

  Yine bu gecede Allah Rasulü (s.a.v)’e çokça salavat getirelim.

  Bu mübarek gecede beş vakit namaz farz kılınmıştır ve bu sebeple bu geceyi namaz kılmak sureti ile ihya edelim ve var ise kaza namazlarımız onları kaza edelim.

  Bununla birlikte yatsı namazından sonra on iki re’katlık hacet namazını kılalım ve bu namazın kılınışı şöyle: Namaza niyet edilir ve her rekatta Fatiha suresinden sonra on İhlas okunur.


  Namazdan sonra da: Fatiha suresi 100 defa: “Sübhânallâhi vel-hamdü lillâhi ve lâ ilâhe illallâhü vallâhü ekber. Ve lâ havle ve lâ kuvvete illâ billâhil-aliyyil-azıym” 100 İstiğfar-ı şerif, 100 Salevat- şerife okunup dua edilir.