Miraç Gecesinde Farz Kılınan İbadetler Nelerdir

Konusu 'Dini günler ve geceler' forumundadır ve Elif tarafından 3 Haziran 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin


  Müslümanlara miraç gecesinde farz kılınan ibadet

  Namaz ilk olarak İsra miraç gecesinde farz kılındı. İslamın şartlarından olan beş vakit namaz, Mirac gecesinden itibaren akıl sahibi ve buluğa ermiş her müslümana farz kılınmıştır. Önceki şeriatlerde vakitleri belirsiz genel anlamda namaz vardı. Hatta beş vakit namaz farz kılınmadan önce, Hz. Peygamber'in ibadet şekli Cenâb-ı Hakk'ın yaratıklarını düşünmek, Allah'ın yüceliğini tefekkür etmek biçimindeydi. Sabah ve akşam ikişer rekat hâlinde namaz kıldığı da nakledilir. Namaz ibadeti hicretten bir buçuk yıl kadar önce Mirac gecesinde farz kılınmıştır. Hadis-i şeriflerde "Hz. Peygamber (s.a.s)'e İsrâ gecesi, namaz elli vakit olarak farz kılındı. Sonra azaltıldı ve beş vakte düşürüldü. Sonra şöyle seslenildi: Ey Muhammed, şüphesiz bizim nezdimizdeki söz bir değişikliğe uğramaz. Senin için bu beş vakit namaz, elli vakit namazın karşılığıdır" denilmiştir. Ayrıca Her güzel amele on katı ecir verileceği şu ayetle sabittir: "Kim bir iyilik yaparsa, ona bunun on katı ecir vardır"
  Namazın farz kılınmasındaki hikmet ve maslahat ise her türlü düşüncenin üstündedir. Bir kez düşünelim; namaz vakitleri geldikçe ezan-ı Muhammedi okunur. Bu bir sünnet-i seniyyedir. Dünya üzerinde namaz vakitleri farklı zamanlara rastlamaktadır. Bu nednele, hiçbir saat yoktur ki, o anda ezan-ı Muhammedi okunmasın.

  Miraç gecesini ibadetle gündüzünü de oruçla geçirmelidir. Bu konuda hakkında birkaç hadis-i şerif meali şöyle ifade etmektedir; (Bu gece iyi amel eden için yüz yıllık mükafat vardır.)

  Bu gece Kur’an-ı kerim okumalı, dua, tevbe etmeli, kaza namazı kılmalı, sadaka vermeli, müslümanları sevindirmeli ve bunların sevaplarını ölülere de göndermelidir..

  Her vakit doğru iman sahibi olmaya, farzları yapıp haramlardan kaçmaya, tevbe edip farz borçlarını ödemeye çalışmalıdır. Bütün bu ibadetleri yapmak ancak ilimle olur. İlmihal bilgileri en kıymetli ilimdir.
  Hadis-i şerifte buyuruldu ki:
  Geceleyin bir müddet ilim ile meşgul olmak, bütün gece sabaha kadar ibadet etmekten daha kıymetlidir.