Miraç Kandili Anlamı Ve Önemi Hakkında bilgi

Konusu 'Dini günler ve geceler' forumundadır ve Elif tarafından 3 Haziran 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Miraç Kandili Anlamı Ve Önemi nedir hakkında bilgiler

  Bütün bu kainat Cenab- Hakk'ın varlığına kudret ve azamatine şahittir.Biz bunlar ve bunlarda tecelli eden kudret güzelliklerini iyice düşünürsek Cenab-ı Hakk'ın varlığını, birliğini ve Kandil gecelerinin önemini kesinlikle anlayabiliriz.Bizim bu hususta vazifemiz de bundan ibarettir.Allah Teala'nın ilahi hüvviyetini , noksansız aslını, özünü layıkıyla bilip tayin etmek bizim kabiliyetimizin üstündedir. biz bunlara mükellef değiliz.

  Miraç kandilini önemli kılan bütün İslâm âleminin değerli kabul edip ihya ettiği en mübarek gecelerden biridir..Böyle zamanlarda daha fırsat elde iken güzel amellerde bulunmalıdır.Hepimizin sığınacağı bir yer vardır ki o da Rabbimizin ulu dergahının kapısının eşiğidir.Mirac gecesi hayırlarla dolu olayların meydana geldiği bir gecedir..Artık insan nasıl olur da Kerim olan Rabbini unutur bu mübarek gecelerin önemini anlamaz.
  Miraç olayı, bir dizi sıkıntılı ve üzücü hadiseden sonra meydana gelmiştir.Peygamber Efendimiz (s.a.s) 'in mübarek eşi Hazreti Hatice validemiz vefat etmiş, ardından da amcası Ebu Talip hayatını kaybetmiştir.Hz. Peygamber her iki yakınını da aynı yıl içinde kaybettiği için o yıla hüzün senesi denilmiştir.Resul-i Ekrem'in bu sıkıntılarla üzerine bir de kureyşlilerin artan baskı ve işkenceleri eklenmiştir.

  Miraç, Receb ayının 27. Gecesi Cenab-ı Hakkın daveti üzerine Cebrail Aleyhisselâmın rehberliğinde Peygamber Efendimiz Aleyhissalâtü Vesselamın Mescid-i Haramdan Mescid-i Aksâ'ya, oradan semaya, yüce âlemlere, İlâhî huzura yükselmesidir.
  Peygamber Aleyhissalâtü Vesselam Mescid-i Haramdan (Mekke'den), Mescid-i Aksâ'ya (Kudüs'e) ata benzer beyaz bir Cennet bineği olan Burak ile geldi. Kudüs'e gelmeden yol üzerinde Hz. Musa'nın makamına uğradı, orada iki rekât namaz kıldı, daha sonra Mescid-i Aksâ'ya geldi. Orada bütün peygamberler kendisini karşıladı. Miraçını kutladılar. Peygamber Aleyhissalâtü Vesselam burada peygamberlere iki rekat namaz kıldırdı, bir hutbe okudu.
  Bir rivayette Hz. İsa'nın doğduğu yer olan Betlaham'a uğradı, orada da iki rekât namaz kıldı. Ve bugün Kubbetü's-Sahra'nın bulunduğu yerden Muallak Taşının üzerinden Miraça yükseldi.

  Semanın bütün tabakalarına uğradı. Sırasıyla yedi sema tabakalarında bulunan Hz. Adem, Hz. Yahya ve Hz. Îsa, Hz. Yusuf, Hz. İdris, Hz. Harun, Hz. Musa ve Hz. İbrahim gibi peygamberlerle görüştü, Onlar kendisine “Hoş geldin” dediler, tebrik ettiler.
  Bundan Sonra Hz. Cebrail ile birlikte imkân ile vü-cub ortası (kâinatın bittiği yer) Sidretü'l-müntehâ'ya geldiler. Peygamberimiz Aleyhissalâtü Vesselam orada ikisi gizli, ikisi açıktan akan (Nil, Fırat) dört nehir gördü. Sonra hergün yetmiş meleğin ziyaret ettiği Beytü'l-Ma'mur'u ziyaret etti.
  Hz. Cebrail'in buradan öteye gitmesi mümkün değildi. Peygamberimiz Aleyhissalâtü Vesselam bundan sonra Refref adında bir vasıta ile zaman ve mekândan münezzeh (uzak) olan Cenab-ı Hakkın cemaliyle müşerref oldu.