Miraç Kandili Gecesi Kaç Rekat Namaz Kılınır

Konusu 'Namaz İlmihali' forumundadır ve Elif tarafından 27 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Miraç Gecesi Namazı

  Miraç kandilinde kılınacak namazın mükafatı çok büyüktür. Cenab-ı Hakk'a bir kulluk vazifemiz olan bu kutsi ibadet Miraç mucizesinden sonra bizlere farz kılındı.Bir ibadet görevimiz olan namazın rekat sayısı ve okunacak ayetler hakkında bilgileri öğrenmekte fayda var..

  Miraç kandilinde kılınacak namaz on iki rekattır. Her İki rekatte bir selam verilecek biçimde kılınacak olan Miraç namazı on iki rekat ile bitirilir. Ayrıca Her rekatte Fatihadan sonra on defa ihlas okunur. Miraç Kandili Gecesi Namazının Kılınma zamanı ise yatsı namazı kılındıktan sonra, imsak vaktine kadar ki herhangi bir vakit olabilir. Bu oniki rekat namaz bittiğinde selamdan sonra 100 defa;

  ''Sübhanallahi vel hamdülillahi vela ilahe illallahü vallahü ekber vela havle vela kuvvete illa billahil aliyyül azim” duası okunur.
  Ardından 100 kere istiğfar edilir.

  Miraç Gecesinin Gündüzünde Kaç Rekat Namaz Kılınır

  Miraç gecesinin gündüzünde öğle namazını kıldıktan sonra sonra 4 rekat namaz kılınır.

  Bu namazın, birinci rekatında Fatiha’dan sonra bir Felak suresi, ikinci rekattan sonra bir defa Nas suresi, üçüncü rekatta üç kere de Kadr suresi, dördüncü rekatta ise elli kere İhlas suresi okunur ve böylece namaz tamamlanır.

  Mîrac gecesi ve gündüzünde kılınacak namazları cemaatle kılmaya özen göstermeli, Kaza namazı bulunan kimseler de bu namazlarını kaza etmeye çalışmalıdırlar. Ayrıca üzerinde namaz borcu olan kimsenin bu gecede hiç olmazsa bir günlük namaz kaza etmesi uygun olur.Böylece hem borcunu öder hem de geceyi ihya etmiş olur.