Mirac Kandili Nedir Açıklaması

Konusu 'Dini günler ve geceler' forumundadır ve Elif tarafından 26 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Miraç Kandili Nedir açıklaması Nedir?

  Miraç demek yükseğe çıkma demektir. Miraç bir yükseliştir, birçok hediyeler bahşedilen hadise Peygamber Efendimiz (SAV) 'in bir mucizesidir. Miraç Kandili mübarek ayların içerisinde bulunan dört önemli geceden biridir.Bu kutlu kandil gecesi kendimizi denetlememiz ve değerlendirmemiz bakımından anlamı büyüktür.

  Miraç olayının yaşandığı ve insanoğluna birçok hediyeler bahşedilen olay Peygamber Efendimiz 'in bir mucizesidir.Bu vesile ile bir kez daha geçmişimizin muhasebesini yaparak, kusurlarımızı düzeltmeye ve hayırlı amellerde bulunmaya çalışmalıyız.Arapçada yükseklik, merdiven, yukarı çıkmak manalarınız ifade eden Mirac sözcüğü, Peygamber Efendimiz'in (sallallahu aleyhi vesellem) göğe doğru yükselmesi ve Rabbinin huzuruna kabul edilmesi mucizesidir.
  Bu hadise Medine'ye hicretten yaklaşık bir buçuk yıl önce gerçekleşmiştir. Mübarek aylar içerisinde yer alan Receb'in 27. gecesi vukuu bulmuştur.Hazreti Peygamber burada diğer peygamberlerle görüşmüş ve onlara imamlık yaparak namaz kıldırmıştır. Bu olaya, Hz. Muhammed'in Mekke'den alınıp Kudüs'e getirilmesine, Kuran'da gece yürüyüşü anlamında isra denir. Allah Resulu, o sonsuz alemden dönerken müslümanlara hediyeler de getirmiştir. Manevi değeri çok büyük olan bu hediyeler, Allah'a şirk koşmayan her müminin cennete gireceği, Amene'r resulu (Bakara suresi)nin son üç ayeti ve beş vakit namazdır. Bu mübarek Miraç Kandili gecesini gaflet içerisinde geçirmemeli, Allah'a ibadetle şükran borçlarımızı ödemeliyiz. Af ve bağış dilemeli, namaz kılmalı ve Kuran-ı Kerim okumalıyız.
  Çocuklarımız bu kutsal gecenin anlam ve önemini öğretmeli, yoksullara yardım etmeliyiz. Ayrıca aile büyüklerimizi ziyaret etmeli, dualarını almalıyız ve en önemlisi ebediyete intikal etmiş olanları rahmetle anarak ruhlarını şadetmeliyiz. Genel olarak kandilleri fırsat bilmeli, yüce yaratıcımıza daha yakın olmalıyız. Şunu unutmayalım ki, Allah'a yakınlık O'nun emir ve yasaklarını iyi bilmek ve yerine getirmekle mümkündür.