Miraç Kandili Nedir Niçin Kutlanır

Konusu 'Dini günler ve geceler' forumundadır ve Demir tarafından 15 Ocak 2014 başlatılmıştır.


  1. Miraç Kandili Nedir

    Miraç; insanlığın kurtuluşu için gönderilen Son ve En Mükemmel peygamber olan Peygamberimize, Mekke'den bir gece, Allah (cc) ’ın sonsuz kudretinin muhteşem eserlerini temaşa etmesi için önce Kudus'teki Mescid-i Aksa’ya, oradan da ötelerin ötesine yaptırılan haşmet ve hikmet dolu yolculuğun bütününe verilen isimdir.

    Miraç, inananların Allah (cc) ’a olan imanlarını ve Hz Muhammed (asm) 'a olan sevgi ve alakalarını pekiştiren bir sınav olmakla birlikte, Efendimiz Hz Muhammed (asm) için de Allah (cc) 'ın ikram ve inayetine mazhar olarak insanları hakka, iyiye ve güzele çağırma görevinde zorlukları aşması yolunda ona manevi ikramlarla dolu muhteşem bir yolculuk olmuştur.

    Miraç gecesinde inanlara farz kılınan ve Efendimiz tarafından mü'minlerin miracı olduğu söylenen namaz iki dünya saadetini elde etmemiz için verilmiş en güzel hediyelerden biridir. Miraç Kandili, Allah (cc) 'ın rızasını kazanmak için müsbet işler yapmamız ve nefis muhasebesi yaparak hatalarımızı gözden geçirmemiz için verilmiş nadide günlerden biridir.