Miraç kandili niçin önemlidir?

Konusu 'Dini günler ve geceler' forumundadır ve webkolik tarafından 19 Mayıs 2014 başlatılmıştır.

 1. webkolik

  webkolik Süper moderatör Yönetici

  Miraç kandili neden önemlidir?


  Allah Peygamberinin bütün insanlığa temsilen kendi yüksek huzurana kabulü anlamına gelir Miraç Gecesi. Recep Ayının da yirmi yedinci gecesinîn şahit olduğu bu 'Büyük Buluşma' bize insanın ilâhi rızaya ve desteğe ulaştığı akıl ve idraki zorlayan nice üst derecelere ulaşa bileşeceğini gösterdiği gibi, mana âleminde yükselip ilahi rahmet ve huzura erişmenin önceden gönül ve ruh temizliğinden, ahlaki erdemlere yükselişten her şeyin sahibi olan Cenab-ı Allah'a bağlılık ve boyun eğmeden geçtiğini hatırlatmaktadır.

  Bu gecede farz kılınan ve bizzat Fahri Kainat Efendimiz (s.a.v) tarafından mü'minlein miracı olarak nitelendiren namaz da, iç dünyamızdaki yükselişi ve arınmayı ifade eder.

  Miraç gecesinde sevgli Peygamberimiz (s.a.v), Mekkeden Kudüs`e oradan semalara yükseltilerek, melekut alemini seyretmiş ve Allah Azze ve celle ile aracısız mükalemede bulunmuştur. Tüm mübarek geceler gibi Miraç Kandili de değerli ve kıymetlidir ve bu gecenin önemi, o gecede Cenab-ı Allah'tan getirilen emir, yasak ve haberlerin öneminden gelmektedir. Mirac gecesi getirilen esasları aşağıdaki gibi birkaç maddede toplayabiliriz:

  1. İslam'ı saran tehlike çemberinin, etkisini kaybettiği haber veriliyor.

  2. Daha önceki dinlerin yürürlükten kaldırıldığı ilan ediliyor.

  3. Allah Rasulü (s.a.v)'in ilahi gücün tecelli ettiği Sidretül-Münteha'ya yükselmesi, beşer ilminin sürekli ilerleyeceğine delalet ediyor.

  4. İnsan ile Cenab-ı Allah arasında en önemli iletişim aracı olan beş vakit namaz bu gecede farz kılınmıştır.

  5. El-Bakara Suresinin son iki ayeti İslam ümmetine hediye olarak gelmiştir ve"Amenerrasûlü" diye başlayan bu ayetlerde önemli akide konuları yanında, son âyette özlü dua örnekleri verilmektedir.

  6. Allah Azze ve celle'ye ortak koşmayan müminlerin bağışlanacağı müjdesi veriliyor.

  “Ayetlerimizden bir kısmını göstermek için kulunu bir gece Mescid-i Haram'dan alıp çevresini mübarek kıldığımız Mescid-i Aksa'ya götüren Allah’ın şanı ne yücedir. Şüphesiz ki O her şeyi hakkıyla işiten, her şeyi hakkıyla görendir.”İsra 17/1