Miraç Kandilinde Kaç Rekat Namaz Kılınmalı

Konusu 'Namaz İlmihali' forumundadır ve Nehir tarafından 13 Mayıs 2014 başlatılmıştır.

 1. Miraç Kandilinde Kaç Rekat Namaz Kılınır

  Miraç kandilinin gecesinde yatsı namazından sonra 12 rekatlık namaz kılınır. İki rekatta bir selam verilerek kılınan bu namazın her rekatında Fâtiha-i şerîfeden sonra 10 İhlâs-ı şerîf okunur.
  Bu namaza "Yâ Rabbî, rızâ-i şerîfin için niyet eyledim namaza. Bu gece yedi kat gökleri ve bütün esrârını göstererek muhabbetin ile müşerref kıldığın sevgili habîbin Resûl-i Zîşan Efendimiz hürmetine ben âciz kulunu afv-ı ilâhîne, feyz-i ilâhîne ve rızâ-i ilâhîne mazhar eyle, Allâhü Ekber." şeklinde niyet edilir.

  Namazın ardından 4 Fâtiha-i şerîfe, 100 defa: "Sübhânallâhi vel-hamdü lillâhi ve lâ ilâhe illallâhü vallâhü ekber. Ve lâ havle ve lâ kuvvete illâ billâhil-aliyyil-azıym" 100 İstiğfâr-ı şerîf, 100 Salevât- şerîfe okunup duâ yapılır.

  Bu namazda, İhlâs-ı şerîfeler 100'er adet okunursa veya bu namaz 100 rek'at olarak kılınırsa; bunu yerine getiren mü'min huzûr-i ilâhîye namaz borçlusu olarak çıkmaz.


  Miraç Kandilinin gündüzünde ise öğle ile ikindi arasında 4 rekatlık bir namaz kılınır. Bu namazın her rekatında 1 defa Fatiha okunduktan sonra 5 Ayetül-Kürsi, 5 Kafirun, 5 ihlas-ı şerif, 5 Felak, 5 Nas suresi okunur.