Miraç Kandilinde Kılınacak Namazlar

Konusu 'Dini günler ve geceler' forumundadır ve Nehir tarafından 12 Mayıs 2014 başlatılmıştır.

 1. Miraç Kandilinde Kılınacak Namazlar Nelerdir

  Miraç kandilinin gecesinde ve gündüzünde kılınan namazlar vardır. Kandilin gündüzünde öğle ile ikindi arasında 4 rekatlık bir namaz kılınır. Bu namazın her rekatında 1 defa Fatiha okunduktan sonra 5 Ayetül-Kürsi, 5 Kafirun, 5 ihlas-ı şerif, 5 Felak, 5 Nas suresi okunur.

  Miraç kandili gecesinde yatsı namazından sonra 12 rekatlık namaz kılınır. Her rek'atte Fâtiha-i şerîfeden sonra 10 İhlâs-ı şerîf okunur.

  Namaza niyet:

  "Yâ Rabbî, rızâ-i şerîfin için niyet eyledim namaza. Bu gece yedi kat gökleri ve bütün esrârını göstererek muhabbetin ile müşerref kıldığın sevgili habîbin Resûl-i Zîşan Efendimiz hürmetine ben âciz kulunu afv-ı ilâhîne, feyz-i ilâhîne ve rızâ-i ilâhîne mazhar eyle, Allâhü Ekber."

  Namazdan sonra:

  4 Fâtiha-i şerîfe, 100 defa: "Sübhânallâhi vel-hamdü lillâhi ve lâ ilâhe illallâhü vallâhü ekber. Ve lâ havle ve lâ kuvvete illâ billâhil-aliyyil-azıym" 100 İstiğfâr-ı şerîf, 100 Salevât- şerîfe okunup duâ yapılır.

  Bu namazda, İhlâs-ı şerîfeler 100'er adet okunursa veya bu namaz 100 rek'at olarak kılınırsa; bunu yerine getiren mü'min huzûr-i ilâhîye namaz borçlusu olarak çıkmaz.