Miraç kandilinin anlamı önemi ve yapılması gerekenler

Konusu 'Dini günler ve geceler' forumundadır ve webkolik tarafından 17 Mayıs 2014 başlatılmıştır.

 1. webkolik

  webkolik Süper moderatör Yönetici

  Dünya hayatında önemli bir yeri bulunan Miraç kandili, berat kandiliyle birlikte Ramazan ayının bir habercisidir. Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v) bu ay içinde dua eder, namaz kılar, niyazda bulunur ve oruç tutardı.

  Miraç kelimesi gece yolculuğu, yukarı çıkma ve yükselme manasındadır. Allah'ın rahmet ve affının bol miktarda ihsan edildiği gece olan Miraç Kandili adını Peygamber Efendimiz'in yedi kat alemin ötesinde Rabbi ile görüşmesinden dolayı almıştır. Bu mübarek gecede dualar, ibadetler, oruçlar, namazlar ve sadakalar kabul olunur ve ölçüsüz sevaplarla ödüllendirilir.
  Bu geceye ait özel bir ibadet olmamakla beraber, Kur'an-ı Kerim okumak, namaz kılmak, tövbe, istiğfar ederek günahların bağışlanması için Allah'tan af dilemek,yakınımızda bulunan fakir kimsesizlere yardım elini uzatmak, onların eksikleri ile ilgilenmek, aile büyüklerini ziyaret etmek, ellerini öperek hayır dualarını almak ve ayrıca yakın akraba,eş, dost arasında kandil kutlamalarında bulunmak bu gecede yapılacak en güzel ibadetler arasındadır.
  Mirac-kandilinin-onemi.jpg