Miraç Kandilinin Fazileti

Konusu 'Dini günler ve geceler' forumundadır ve Elif tarafından 27 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Miraç Kandilinin Önemi
  Miraç Kandilinin Müslümanlar İçin Önemi  Miraç nedir? Miraç Kandili'nin önemi nedir?

  Miraç: Arapça yükseğe çıkma anlamında uruc kelimesinden türetilen merdiven demektir.

  Peygamber Efendimizin (asm) göğe yükseldiği geceye Miraç Gecesi denir. Bu gece Recep ayının yirmi yedinci gecesidir.

  Dünyanın her tarafında bulunan Müslümanlar, her sene bu geceyi, Miraç Kandili olarak kutlamaktadırlar.

  Bu gecede O (asm) iman esaslarını içeren Bakara suresinin son ayeti ile Şirk koşmayan herkesin cennete gireceği müjdesini ümmetine bildirilmiştir.

  İslamiyetin ilk dönemlerinde dinin hac, oruç, zekat ve şehitlik gibi belli kuralları, prensipleri net olarak belirlenmemişti. Gece namazları rağbet görmekle birlikte, ibadet kuralları da açık ve seçik olarak belirlenmemişti. İşte İsra ve Miraç bu konudaki belirlenmeleri sağlayan olaylardır. Böylece miraçta;

  Hz. Muhammed (s.a.v) Miraç sırasında namaz vakitlerinin beş vakit olarak düzenlenmesi gerektiğini öğrenerek, Miraçtan sonra Allah'ın bu emrini Müslümanlara bildirmiştir. Hadislerde yer alan kaynaklara göre Miraç'ta önce 50 vakit olarak bildirilen namaz, Musa aleyhisselam'ın bunun insanlara ağır geleceği konusundaki fikri üzerine Resulullah birkaç kere geri dönüp Allah'tan namazı hafifletme dileği üzerine beş vakte indirilmiştir.

  Peygamber (S.A.V.) Efendimizin, Cenab-ı Hakk'ın huzuruna kabul edilişini temsil eden İsra ve Mirac mucizesi bizlere, insanın, ilahi rızaya ve desteğe ulaştığında akıl ve idraki zorlayan derecede nice üst derecelere ulaşabileceğini gösterdiği gibi, mana aleminde yükselip ilahi rahmet ve huzura erişmenin, öncelikle gönül ve ruh temizliğinden, ahlaki erdemlere yükselişten, her şeyin sahibi olan Yüce ALLAH’a bağlılık ve boyun eğmeden geçtiğini de hatırlatmaktadır.