Mirac ne demektir, bu gecenin önemi nedir?

Konusu 'Dini günler ve geceler' forumundadır ve Elif tarafından 3 Haziran 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  İsra suresinin ilk âyet-i kerimesinde, Mirac bildirilmektedir. Mirac anlam olarak Peygamber efendimizin göklere çıkarıldığı, bilinmeyen yerlere götürüldüğü gecedir. Recebin 27. gecesidir.

  Kuranda miracı anlatan ayetler Necm suresinde geçer: "Muhakkak ki o, O'nu bir başka inişte daha gördü. Sidretü’l Müntehâ’nın yanında. O'nun yanında da Me’va cenneti. O zaman Sidre’yi kaplayan kaplamıştı. Göz şaşmadı ve aşmadı. Andolsun, o, Rabbinin en büyük alametlerinden bir kısmını gördü.

  Hicret'ten 16 ay önce recep ayının 27. gecesinde gerçekleşen olay, Hz. Muhammed'in gece vakti Kâbe'den alınıp Burak adlı at üzerinde Kudüs’teki Mescid Aksa’ya götürülmesini, miraç ise göğe yükselmesini ifade eder.

  Peygamber Efendimiz, Miraç sırasında namaz vakitlerinin beş vakit olarak kılınmasının gerektiğini öğrenmiş ve Miraçtan sonra bu buyruğu ümmetine bildirmiştir. Hadis-i şeriflerde Miraç'ta önce 50 vakit olarak bildirilen namaz, Musa peygamberin bunun müslümanlara ağır geleceğini söylemesi üzereine peygamberimiz geri dönüp Allah'tan namazı hafifletme dileği üzerine beş vakte indirilmiştir.
  Miraçta ayrıca iman esaslarını içeren Bakara suresinin son ayetleri ile Allah'a ortak koşmayan (şirk) herkesin cennete gireceği müjdesi verilmiştir.