Modifikasyon Nedir? Kısaca

Konusu 'Biyoloji' forumundadır ve Chanyeol tarafından 20 Temmuz 2016 başlatılmıştır.

 1. Chanyeol

  Chanyeol Süper moderatör Yönetici


  Modifikasyon

  Modifikasyon, canlılarda kalıtsal olmayan ve çevrenin etkisiyle oluşan özellikleri ifade eder. Çevreden kaynaklanan ısı, ışık, sıcaklık, besin, nem gibi etkenler genlerin işleyişi üzerinde farklılıklar yapabilir. Ortamdaki koşullar eski durumuna döndüğü zaman, canlıların genlerinde oluşan bu farklılar da eskiye döner. Bu değişimler yeni döllere aktarılmaz. Bu konuda yapılan bilimsel araştırmalarda modifikasyon değişimlerinin kalıtsal olmadığı tespit edilmiştir. Yani güneşlenen kişilerin cilt rengi kahverengiye dönse de, çocuklarının cilt rengi bundan etkilenmez. Sonradan kazanılan karakterlerin kalıtsal özellikte olmadığı August Weismann tarafından fareler üzerinde yapılan bir deneyle kanıtlanmıştır. Farelerde 20 dölde kuyruklarını kesen Weismann, 21 dölde farelerin hala kuyruklu doğduğunu ispatlamıştır.


  Modifikasyon örnekleri
  • Sıcaklığın 30-35 derece olduğu bir ortamda yetiştirilen çuha çiçeği kırmızı renkte olurken, 15-20 derecede yetiştirilen çuha çiçeği beyaz renkte olur.
  • Arı kovanında bulunan döllenmiş yumurtalardan çıkan larvalar arı sütüyle beslendiğinde kraliçe arı oluşur, bal özüyle beslendiği takdirde işçi arılar oluşur.
  • Yazın güneşlenen kişilerin cilt rengi kahverengi olurken, kış geldiğinde cildi beyazlaşmaya başlar.
  • Sirke sinekleri doğduğunda hava sıcaklığı 18 derece olursa kanatları kıvrık, 34 derece sıcaklık olursa kanatları düz olur.
  • Himalaya tavşanının beyaz olan tüyleri kazınır ve üzerine buz konursa, ısının etkisiyle yeni çıkacak tüyler siyah renkte olur.
  • Spor yapan kişilerde kasların gelişmesi halinde, yavrularına bu özellik geçmez.
  Çevrenin etkisiyle canlılarda oluşan ayeni özellikle yavrulara geçmemektedir. Değimi sadece vücut hücrelerinde gerçekleştiği için, kalıtsal olmaz. Ortamın koşulları düzeldiği zaman değişimin özelliğine göre zamanla eskiye dönüş başlar. Bunlar kalıtıma bağlı olmadan ortaya çıkan değişikliklerdir. Nem oranı, sıcaklık, bakım farklılığı, beslenme modifikasyona neden olan önemli etkenlerdir. Ortaya çıkan değişimler dışarıdan bariz şekilde görülür.

  Modifikasyon sadece canlılarda değil, cansız varlıklar üzerinde yapılan değişimler içinde kullanılan bir terimdir. Örneğin, herhangi bir araba markasının sahip olduğu özelliklerinin dışarıdan müdahale ile değiştirilmesi de modifikasyon yapma anlamına gelir. Araba markasının sahip olmadığı geniş lastikler takılması, ön farlarının başka görünümdeki farlarla değiştirilmesi, egzosun değiştirilmesi, direksiyonun değiştirilmesi gibi unsurlar aracı modifiye etmek anlamına gelir. Sadece değişim yapılan araçta bu farklılıklar olur. Araç markasının diğer modellerinde herhangi bir değişiklik olmaz.