Monera Alemi Nedir Kısaca?

Konusu 'Biyoloji' forumundadır ve Chanyeol tarafından 15 Temmuz 2016 başlatılmıştır.

 1. Chanyeol

  Chanyeol Süper moderatör Yönetici

  Monera Alemi

  Monera alemi, bundan önce prokaryot hücre yapısına sahip canlılar monera alemi olarak kabul ediliyordu, prokaryotae, öbür alemlerden farklı olarak Prokaryot (Prokaryotae) olarak bilinen bir üst alemde toplanmıştır. Monera alemi olarak isimlendirildiği dönemde Siyano bakteriler (mavi-yeşil algler) ve bakteriler gibi alemleri içermektediri. Bu dönemde Arke alemi Monera alemi içinde ayrı bir yere konumlandırılmamıştır. Hala Türkiye'de birtakım özel dershanelerde bu taksonomik yaklaşım devam ediyor. Zarla çevrili bir çekirdeği ve organelleri ile gelişmiş tek hücreliler üst alemine Eukaryot denilmiştir. Prokaryot olanlar, çoğunlukla bir hücrelidir, fakat bazı durumlarda harici görünüşleri çok fazla hücreliymiş benzeri görünenleri de yer almaktadır. Emilim (absorbisyon) ile ardı beslek; fotosentez ile kendi beslek ve kemosentetik beslenen grupları içerirler. Çoğalmaları ayrılma yada tomurcuklanma ile eşeysiz olarak gerçekleşir. Kalıtsal materyallerini konjugasyon olayı, transformasyon olayı, transdüksiyon olayı ve plazmit değişmesi ile değiştirebilirler. Hareketleri, kamçılarla, süzülme veya yavaş kayma olarak olabilir. Binbir çeşidi bilinmekte olup, sınıflandırılmaları tam anlamıyla yapılamayan bir gruptur,


  Monera Alemindeki Canlılar
  Bakteriler
  Mavi Yeşil Algler

  Bakteriler
  Bakteriler 17. asırda mikroskobun bulgusuyla beraber Antony Van Lövenhuk aracılığıyla bulunmuştur. Ama ondan önce 10. asırda İbni Sina ve 15. asırda Akşemseddin benzeri düşünürler bakterilerin varlığını bilip onları hastalıkların nedeni olarak belirlemişlerdir. Bakteriler yeryüzünde en fazla sayıda bulunan canlılar olup bulunmadığı alan yok gibidir. Toprağın 5 m derin yerlerinde ve tatlı ve tuzlu sularda işlek vücutlarında çok fazla sayıda bakteri bulunur. Çoğunlukla faydalıdır ama zarar veren türleri de bulunur.

  Mavi Yeşil Algler
  Siyano bakteriler (Cyanobacteria veya Cyanophyta) bununla beraber mavi-yeşil algler, mavi-yeşil bakteriler olarak da malum enerjilerini fotosentez ile elde eden bir bakteri dalıdır. İsmi bakterinin renginden gelmektedir. Denizdeki nitrojen çevriminin ciddi bir bileşeni ve okyanusun birçok fazla yerinde öz beslenendir (Türkçe'de ototrof) ve bununla beraber karada da yer almaktadır.
  2.8 milyar sene öncesine ilişkin fosilleşmiş oksijen üreten siyano bakterilerin stromatolitleri bulunmuştur. Siyano bakterinin oksijen ile fotosentez gerçekleştirmesi kabiliyetinin dünya üzerindeki hayat formlarını hayret verici bir biçimde değişmesine ve öyle ki hayat çeşitliliğinin patlamasına sebep olacak biçimde erken aşama dünya atmosferinin oksijenle dolmasına sebep olduğu düşünülmektedir. Bitkilerdeki kloroplastlar ve ökaryotik algler siyanobakteri aracılığıyla harekete geçirilir.
  Mavi-Yeşil Algler:


   • Tek hücreli canlılardır.
   • Bir kısmı koloni meydana getirir.
   • Bu canlılarda klorofil bulunur
   • Klorofil; fotosentez yapmalarını olanağı sağlar.
   • Havada, suda,toprak da yaşayabilirler.
   • Havanın özgür azotunu bağlarlar. Nebat köklerine verirler. Böylelikle toprağın verimini artırırlar.
  Bakteriler


   • Hepsi bir hücrelidir.
   • Prokaryot hücre yapısına sahiptirler.
   • Çekirdek zarı ve zarlı organelleri yokturlar.
   • Ribozom, DNA ve RNA, sitoplazma ve hücre zarları bulunur
   • Ayrıca tüm bakterilerde hücre çeperi bulunur
   • Bakterilerin bir bölümünde klorofil, kamçı, mezozom ve kapsül bulunur
  Sonuç olarak monera alemi bir hücreli canlılardan oluşup prokaryot hücre yapısına sahiptir. Bazı türleri türleri rahatsızlık yapar bazı türleri de fotosentez ile besinlerini kendileri üretirler.