Mucize kavramının anlamını öğrenin ve peygamberlerin gösterdiği mucizelere iki örnek bulun

Konusu 'Web Kütüphanesi' forumundadır ve Demir tarafından 22 Eylül 2014 başlatılmıştır. 1. Mucize kavramının anlamını öğreniniz ve peygamberlerin gösterdiği mucizelere iki örnek bulup defterinize yazınız

  Mucize kelimesi kısaca insanları hayran bırakan, tabiatüstü sayılan olay şeklinde tanımlanabilir. Başka bir tanım yapacak olursak mucize insanların, yapmasında aciz kaldıkları ve ancak Allah tarafından peygamberlere nasib olan harika. Kerametten yüksek, fevkalade hadise olarak tanımlanabilir.

  Peygamberlerin mucizelerinden birkaç örnek verelim:

  Hz. Muhammed (s.a.v)'in mucizelerinden bazıları:

  1- Muhammed aleyhisselamın mucizelerinin en büyüğü Kur’an-ı kerimdir.

  2- En büyük mucizelerinden birisi de, Mirac mucizesidir.

  3- Meşhur mucizelerinin en büyüklerinden birisi de, Ay’ı ikiye ayırmasıdır. Bu mucize, başka hiçbir Peygambere nasip olmamıştır. Muhammed aleyhisselam elli iki yaşında iken, Mekke’de Kureyş kâfirlerinin elebaşıları yanına gelip, (Peygamber isen Ay’ı ikiye ayır) dediler. Muhammed aleyhisselam, herkesin ve hele tanıdıklarının, akrabasının iman etmelerini çok istiyordu. Mübarek ellerini kaldırıp dua etti. Allahü teâlâ, kabul edip, Ay’ı ikiye böldü. Yarısı bir dağın, diğer yarısı başka dağın üzerinde göründü. Kâfirler, Muhammed bize sihir yaptı dediler. İman etmediler.

  Bu mucize ile ilgili âyet-i kerimenin meali şöyle:
  (Kıyamet yaklaştı, Ay yarıldı. Onlar [müşrikler] bir mucize görünce hemen yüz çevirirler ve "Eskiden beri devam ede gelen bir sihir [büyü] derler.) [Kamer 1,2]

  4- Muhammed aleyhisselam, bazı gazalarında, susuz kalındığı zaman, mübarek elini bir kaptaki suya sokmuş, parmakları arasından su akarak, suyun bulunduğu kap devamlı taşmıştır. Bazen seksen, bazen üçyüz, bazen binbeşyüz, Tebük Gazasında ise, yetmiş bin kimsenin hepsi ve hayvanları, bu sudan içmişler ve kullanmışlardır. Mübarek elini sudan çıkarınca akması durmuştur.


  Elyesa'nin Mucizeleri:
  1-Eriha şehri ahâlisinin içme suları acılaşınca. Bunu duyan Elyesa acılasan suyun içine bir parça tuz atıp, ''Tatlı ol!'' deyince, su tatlı ve lezzetli olmuş.
  2-Borçlu ve dul bir kadın, Elyesa'ya gelip, fakirliğinden şikâyetçi olmuştu. ''Evinde neyin var?'' deyince, kadın; ''Bir kaşık kadar yağım var.'' dedi. Elyesa, kadına; ''Git, o yağı bir kab içine koy.'' demiş. kadın da gidip yağı bir kabin içine koymuş. Elyesa mûcizesiyle o yağ o kadar artmış ki, pek çok kap yağ ile dolmuş. Fakir kadın bundan borçlarını ödediği gibi, zengin bile olmuş.

  Eyyub'un Mucizeleri:
  1-Eyyub ayağını yere vurmuş... Biri sıcak, biri soğuk, iki pınar fışkırmış. sıcak sudan yıkanınca bedenindeki, soğuk sudan içince içindeki hastalıklardan kurtulmuş. Kuvveti geri gelmiş. Taze bir genç olmuş. Elinden alinmiş olan mallarını Allah geri iâde etmiş. Çok sayıda çocuğu olmuş, hatta ölmüş olan oğulları dirilmiş.
  2.Eyyub’un duâsı bereketi ile koyunların yünleri ibrişim olurmuş.
  3.Eyyub, kavminin hâkimini îmâna dâvet ettiği zaman o da; " Evimdeki direklerin kalkarak havada durmasını senden mûcize olarak isterim." demiş. Eyyub duâ etmiş ve sonunda evin direkleri düşmüş ve ev havada kalmış.
  4. Eyyub’un duâsıyla çöldeki seraplar ve dumanlar su olurmuş.