Muhteşem Yüzyıl Şehzade Bayezid Kimdir?

Konusu 'Medya Takip' forumundadır ve Lavinia tarafından 12 Eylül 2013 başlatılmıştır.

 1. Şehzade Sultan Bayezid 1525 yılında İstanbul'da dünyaya gelmiştir. Kanuni Sultan Süleyman'ın Hürrem Sultan'dan olan 3. oğludur. Hürrem Sultan'ın koruması altındayken kendini tahtın varisi olarak görse de annesi öldükten sonra gücü zayıflamıştır. Mihrimah Sultan da Şehzade Selim'in tarafını tutunca Şehzade Bayezid kendisine taraftar toplamaya başlamıştır. Oğullarının taraftar toplamaya başladığı gören Kanuni Sultan Süleyman onları birbirlerinden uzaklaştırmış, Selim'i Konya’ya, Bayezid’i ise Amasya’ya göndermiştir. Ancak Bayezid bunu kendine olan bir hakaret olarak algılamış ve taraftar toplamaya devam etmiştir.
  Bayezid’in sancağından çıkması isyan olarak değerlendirilmiş ve din adamları tarafından öldürülmesinin uygun olduğu söylenmiştir. Bu sırada Bayezid Amasya'da Ankara'ya gelmiş ve 29 Mayıs 1559 tarihinde Selim'in ordusuyla çarpışmıştır fakat kazanamamıştır.
  Amasya'ya döndükten sonra babasından af dilemek için müftü Muhyiddin Cürcani’yi babasına göndermiştir fakat Kanuni Şehzade Bayezid'i affetmemiş ve yakalanmasını emretmiştir. Bunun üzerine Bayezid oğullarını da alıp İran'a sığınmıştır. Bayezid Şah Tahmasb tarafından büyük bir törenle karşılanmıştır. Tahmasb, Selim ve Kanuni arasında Bayezid’in teslimi konusunda yazışma ve pazarlıklar yapılmıştır. Kanuni Sultan Süleyman Tahmasb'ın isteklerinden bir kısmını kabul etmek zorunda kalmıştır. Ayrıca Selim de padişah olduğunda, İran’la dost kalacağına dair bir ahidname vermiştir.
  Anlaşmanın ardından Osmanlı elçileri Kazvin'e gittiler ve 25 Eylül 1561 tarihinde önce Bayezid’i ardından da oğullarını boğarak öldürmüşlerdir.

  Muhteşem Yüzyıl dizisinde Şehzade Bayezid karakterini Aras Bulut İynemli canlandırıyor.

  [​IMG]