Mukoza Nedir? Kısaca

Konusu 'Biyoloji' forumundadır ve Chanyeol tarafından 29 Temmuz 2016 başlatılmıştır.

 1. Chanyeol

  Chanyeol Süper moderatör Yönetici

  Mukoza

  Mukoza; Vücudun iç kısmında bulunan, kanal ve boşluklarını döşeyen hücrelerden husule gelen, zar tabakaya verilen isimdir. Mukoza döşeli olan iç boşluklar, dışarıya açılmakta olan vücut kanalları ile, dış ortamla temas halindedir.
  Bu sistemler; Sindirim sistemi, boşaltım sistemi ve solunum sistemleridir. Ayrıca kadın üreme organları da, mukoza ile döşenmiş biçimdedir.
  Sindirim sistemi; Ağızdan, anüse kadar devam etmektedir. Sindirim borusunun farklı bölümlerinde, çeşitli tip mukozalar yer alır. Ağız, yutak ve yemek borusunun sonuna kadar olan kısımda ise, çok katlı yassı epitel dokusu, mukozayı yapmaktadır. Dildeki mukoza da bu şekildedir. Ancak dilde papilla adı verilen, tat almak için özelleşmiş çıkıntılar bulunur. Mide ve bağırsakların mukozası, tek katlı bir epitelden ortaya çıkmıştır. Bu hücrelerin arasında, ayrıca sümüklü salgı yapan hücreler de bulunmaktadır. Mide mukozasında bunun dışında, başka asit salgılayan hücreler de bulunmaktadır. Sindirim kanalının son bölümü olan rektumda yine çok katlı, yassı epitel dokuya rastlanır.
  Solunum sistemi; Bu sistemin organları olan burun boşlukları, gırtlak ve soluk borusunda bulunan mukoza, tek katlı titrek tüylü epitelden oluşmuştur. Bu sistemle hava geçişinden ötürü alakadar olan yutak, çok katlı yassı epitel ihtiva etmektedir.
  Ürogenital sistem; Böbrekten itibaren başlayıp, idrar boruları, mesane ve idrar kanalında bulunan mukoza, bu sisteme mahsus olan epitelden meydana gelmiştir. Buna çok katlı değişken epitel ismi de verilmektedir.

  Erkek üreme organlarından olan meni borucukları ile, kadın üreme organlarından olan rahim, yumurta kanalcıklarında tek katlı titrek tüylü epitel mukozayı meydana getirir.
  Diğer mukozalar; Göz kapaklarının alt kısmını ve gözün görünen beyaz kısmını döşemekte olan, konjoktiva ismini alan mukoza, çok katlı yassı epitelden oluşmuştur. Orta kulak döşemesini yapan mukoza, tek katlı küçük epitellerdendir. Aynı çeşit mukoza, yine beynin iç boşluklarını da döşemektedir.