Müminlerin Vasıfları

Konusu 'Ayet ve Hadisler' forumundadır ve Elif tarafından 4 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Kuran'da Müminlerin vasıfları..

  Küçüğümüze merhamet etmeyen, büyüğümüzün hakkını bilmeyen bizden değildir. Bizleri aldatan da bizden değildir. Kul nefsi için sevdiğini müminler için de sevip istemedikçe gerçek mümin olmaz.

  Hakiki bir müslüman merhametli, herkesin hakkına riayet eden, bütün dindaşları hakkında hayırlı biri olmalıdır. Bu hadis-i şerif bizlere bu konuda çok güzel bir toplumsal ders veriyor ve bizim takip edeceğimiz yolu mükemmel bir şekilde gösteriyor.

  Biz müslümanlar birbirimize karşı daima şefkatli ve merhametli olup birbirimizin haklarına riayet edeceğiz ve hiçbir zaman birbirimizi aldatmak zilletine düşmeyeceğiz. Belki hepimiz kendimizi bir vücut gibi sayarak birbirimize hayırlı olup, elden gelen yardımları birbirimizden esirgemeyeceğiz. İşte biz müslümanarın vazifesi bu yolda hareket etmektir. Bunun aksine hareket edenler bu kutsal vazifelerine riayet etmemiş olurlar. Mesela, bazı müslümanlar birbirine cephe alıp düşmanlıkta, hakarette bulunurlarsa, birbirinin zararına çalışırlarsa aralarındaki yetimleri, fakirleri ve diğer yardıma muhtaçları düşünmez, yalnız kendi zevk ve sefalarına dalarlarsa elbette bu önemli vazifelerini ihlal etmiş olurlar.

  Bütün kainat, lisan-ı hal ile bizlere şöyle hitap etmektedir: ''Ey dinini ve milletini sevenler! Ey mukaddesatına bağlı olanlar! Artık uyanınız, dostlarınızı ve düşmanlarınızı tanıyınız, birbirinizin hukukuna riayet ediniz. Hala mı anne baba, eş ve çocuklarınızın nafakalarına ait kazancınızı sefahat yollarında, gayri meşru gayeler uğrunda sarfedip duracaksınız? Eğer fazla servetiniz varsa dinen vazifeniz olan zekatı veriniz, yardıma muhtaç din kardeşlerinizin imdadına koşunuz, zayıfları koruyan hayır kurumlarına yardım ediniz, birbirinizin hayrına çalışınız. Ta ki güzel bir İslam ahlakına sahip olduğunuzu ispat etmiş olasınız.
   

Webokur Benzer Konular
Yüklüyor...