Mürekkep lekesi nasıl çıkar

Konusu 'Bunları biliyormuydunuz' forumundadır ve Elif tarafından 19 Haziran 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Giysideki mürekkep lekesi nasıl çıkarılır?

  Aniden dökülen Mürekkep lekesi, okulda,işte yada günlük hayatımızda başımıza gelebilecek bir tehlike gibidir.Ele, kıyafete dökülen ve günlerce hiç çıkmayabilen bu lekeye karşı aşağıdaki bilgiler faydalı olacaktır;Normal bir mürekkep lekesini çıkarmak için, ilk olarak lekenin üzerinden soğuk su akın. Bu işleme, su renksiz akıncaya kadar devam edin. Daha Sonra bol deterjan hafifçe köpürtülerek lekeye sürülür ve sonra da sabunlu suyla yıkanır.

  Eğer uygunsa çamaşır suyu da kullanılabilir. Farklı bir işlem olarak kabartma tozu ile oksijen karıştırılarak bir macun haline getirilir, lekenin üzerine sürüldükten sonra buhara tutulur. Mürekkep lekesi ayrıca, limon ve tuz karışımıyla ya da sütle silinerek de çıkartılabilir. Ama bazı mürekkepler kalıcıdır ve bunları çıkartmak pek de mümkün değildir.

  Parkenin üzerine dökülen mürekkebi çıkartmak için, süt ve gliserin karıştırılır. Yumuşak bir sünger bu karışıma batırılarak leke silinir. Sonra da temiz bir su ile leke bölgesi yıkanır.

  Deri koltuğa dökülen mürekkep lekesini çıkarmak için, yumuşak nemli bir bezi limonlu suya batırarak leke bölgesi silinmelidir.

  Beyaz örtüye dökülen mürekkep lekesini çıkartmak için, domates kullanılabilir. Domates ortadan ikiye bölünerek lekeye sürülür. Biraz bekletildikten sonra sıcak suyla yıkanarak temizlenmeli.

  Tükenmez kalem lekesi için de sütün içerisine bir miktar sirke koyulur, yumuşak bir bezle leke bölgesini silerek de leke çıkartılabilir.