Atatürk Mustafa Kemal Atatürk'ün hangi özellikleri onu lider yapmıştır

Konusu 'Mustafa Kemal Atatürk' forumundadır ve Nehir tarafından 28 Mayıs 2014 başlatılmıştır.


 1. Mustafa Kemal Atatürk'ün hangi özellikleri onu lider yapmıştır kısaca

  Mustafa Kemal Atatürk’ün lider olduğunu gösteren bir çok özelliği vardır. Atatürk’ün liderlik özellikleri;

  VATANSEVERLİK: Atatürk’ün liderlik özelliklerinin başında vatanseverlik gelmektedir. Atatürk, vatanı için hiç bir fedakarlıktan vazgeçmemiştir. Vatanını korumak için Mustafa Kemal Atatürk, her şeyi yapmıştır.

  İDEALİSTLİK: Mustafa Kemal’in hayattaki en büyük ideali,milletini ve vatanı çağdaş uygarlık seviyesine çıkarmak olmuştur ve bunun için her türlü fedakarlığı ve çalışmayı yapmıştır.

  HAKİKAT ARAMA GÜCÜ: Mustafa Kemal Atatürk, hakikati aramayı kendine bir yöntem edinmiştir. Akıl ve mantığın her şeyi halledebileceğine inanıyordu.

  YÖNETİCİLİK: Mustafa Kemal Atatürk, bir yöneticide olması gereken tüm özelliklere sahipti, kibar, dürüst, hoşgörülü bir yöneticiydi.

  İLERİ GÖRÜŞLÜLÜK: Mustafa Kemal Atatürk, tüm olayların sonucu tahmin ediyordu ve biliyordu bu nedenle her durumda adımlarını ileri görüşlülüğünü kullanarak atmıştır ve hiç yanılmamıştır.

  SABIR VE DİSİPLİNLİLİK: Mustafa Kemal Atatürk, ortaya atılan her konuda öne sabırla düşünür ve disiplinli bir şekilde üzerinde çalışırdı ve herhangi bir durumun sonucunu sabırla karşılardı.

  AÇIK SÖZLÜLÜK: Mustafa Kemal Atatürk, her durumda her koşulda doğru söyler ve açık sözlü olurdu. Bu özellikte onun liderlik özelliklerinden biridir.