Mutant Nedir? Kısaca

Konusu 'Biyoloji' forumundadır ve Chanyeol tarafından 21 Temmuz 2016 başlatılmıştır.

 1. Chanyeol

  Chanyeol Süper moderatör Yönetici

  Mutant

  Mutant, türlü elektro mıknatıssal ışınların etkisiyle DNA ya da RNA diziliminde bazı bozulmalar oluşan organizmadır. DNA sarmalındaki geniş ölçekli ya da dizilimindeki sıralamaya yönelik türlü bozulmalar meydana getiren X, Y, Z, Gama gibi ışınların canlıda biyolojik manada farklılaşmaya sebep olabileceği gibi, farklılaşma fizyolojik olarak ta etkili olabilir. Bilim alanında mutand canlılara gösterilen en yaygın örnek Amerikan ıstakozudur. Mutasyonlar germ hattında ve somatik olarak iki şekilde gelişebilir. Mutasyonun etkisi organizmada kalıtsal etkiye sebep olabileceği gibi, kalıtsal olmayan etkide yapabilir. Bu mutasyonların germ hattı ya da somatik olarak adlandırılması, etkinin kalıtsal olup olmamasıyla alakalıdır.

  Germ hattı mutasyonu

  Germ hattı mutasyonu, organizmada kalıtsal etkiye sebep olan mutasyonlardır. Mutasyondan sonra meydana gelen değişim sonraki kuşaklar üzerinde de etkili olur. Bu mutand organizmanın eşey hücresini mutasyona uğrattığını gösterir. Kalıtsal değişime neden olan germ hattı mutasyonu mutand nesil adı verilen bir kuşağa yol açar. Mutant organizmanın eşey hücrelerinde yani üreme hücrelerinde RNA ya da DNA üzerinde etk yapan mutasyon, hem kromozom yapısını değiştirebilir, hem de kromozom sayısını, genleri bile değiştirebilir.

  Somatik mutasyon

  Somatik mutasyon türünde, mutant organizmada meydana gelen değişim kalıtsal özellik taşımaz. Daha sonra gelen nesilde mutant canlıdaki mutasyon etkileri burada görülmez. Ortaya çıkan mutasyon sadece dokularda ortaya çıkar. Germ hattı mutasyonunda eşey hücreleri etkilenirken, burada sadece dokular etkilenir. Mutant organizmadan meydana gelen yeni nesilde mutasyon öncesinde özellikler görülür. Mutant canlıların meydana gelmesinde çok farklı etkenler neden olabilir. Bunların arasında mayoz bölünme sırasında olan DNA replikasyonu bulunmaktadır. Mutajen kimyasallara maruz kalma, ultraviyole ışınlar, virüsler, bazı ilaçlar, transpozonlar, ani sıcaklık değişimleri de organizmanın mutand değişimine yol açabilir.

  Bilim adamları modern bilim evrimsel gelişimi dikkate alarak, organizmalardaki mutasyonların canlı çeşitliliği ile değişimde etkili olduğunu belirtirler. Fakat tüm araştırmalarda canlılarda olumlu etkiye yol açan bir mutasyon türü tespit edilmemiştir. Bu yüzden mutasyonlardaki değişimin bozulma olduğu düşünülür. DNA aracılığıyla sentezlenen proteinler ve enzimlerde bozulmaya yol açan bir mutasyon, canlıda ve daha sonraki nesillerde değişime neden olabilir denilemez.