Mutasyon ve modifikasyon nedir aralarındaki farklar nelerdir

Konusu 'Soru ve cevaplar' forumundadır ve webkolik tarafından 24 Eylül 2013 başlatılmıştır.

 1. webkolik

  webkolik Süper moderatör Yönetici


  Mutasyon ve modifikasyon aralarındaki farklar nelerdir

  Çevresel koşulların etkisi ile canlının dış görünüşündeki değişikliklere modifikasyon denilir. Sıcaklık, ışık, nem ve besin çevre koşullarından bazılarıdır. Modifikasyonlar vücut hücrelerinde oluştuğu için kalıtsal değildir yani yeni döllere geçmez.

  Bir insanın gelişimi sırasında boyu, zekası, sağlığı gibi özellikleri ebeveynlerinden aldığı genler tarafından belirlenir. Ancak çevre koşullan bu özelliklerin üzerine etki ederler. İnsanda Zeka, konuşabilme, resim ve müzik yeteneği kalıtsal olmasına karşın eğitimin etkisi ile farklılaşabilir. Beslenme ve spor boy uzunluğunu etkileyen çevresel etkenler arasındadır.

  Bir insanın yazın güneşte bronzlaşma dediğimiz ten renginin koyulaşması modifikasyona örnek olarak verilebilir. Ama bu koyu ten rengi çocuklarına geçmez. Çünkü bu olay vücut hücrelerinde meydana gelmiştir ve geçicidir.

  Mutasyon nedir?
  Genelde DNA hatasız olarak kendini eşler. Ama, DNA eşlemesi sırasında çok az da olsa hata oluşabilir. Bu hata, oluştuğu DNA bölümündeki gen yapısını da değiştirir. Genlerde meydana gelen bu değişmelere mutasyon, mutasyona uğrayan gene de mutant gen denilmektedir. Bireyin vücut hücrelerinde oluşan mutasyonlaryalnızca bireyi etkilerken, üreme hücrelerinde oluşan mutasyonlar gelecek kuşaklara aktarılabilir yani kalıtılır.
  Ancak, Mutasyonlar her durumda oluşmaz. Sıcaklık, bazı kimyasal maddeler, radyasyon, asitlik ve bazlık derecesi gibi genlerde mutasyonlara neden olan etkenlere mutajen denir.

  Modifikasyon ve Mutasyon Arasındaki Farkları kısaca şöyle özetleyebiliriz;

  • Modifikasyon Ortam şartlarının etkisiyle canlının dış görünüşünde meydana gelen kalıtsal olmayan geçici değişikliklerdir .
  • Modifikasyona etki eden faktörler = ISI, IŞIK, BESİN, NEM
  • Modifikasyona sebep olan çevre şartları ortadan kalktığında modifikasyonda ortadan kalkar.
  • Modifikasyon İle Meydan Gelen Değişiklikler Geçicidir ve Canlıların Dış Görüşünde Değişikliğe Neden Olur.
  • Mutasyon Gen ve kromozomların (DNA) kimyasal yapılarında meydana gelen kimyasal değişmelerdir.
  • Mutasyonlar DNA nın kendisini eşlemesi sırasında meydana gelir.
  • Mutasyonla Meydana Gelen Değişimler Ortadan Kalkmaz.